انواع ورق گالوانیزه

به گزارش آهن آپ: ورق های گالوانیزه به دلیل پوشش و یا روکش خاصی که بر روی آن ها قرار دارد دچار زنگ زدگی نمی شوند و به همین دلیل ورق گالوانیزه یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت سازه های فولادی محسوب می شود ؛ به عبارتی دیگر گالوانیزاسیون از روش های بسیار اقتصادی برای محافظت از فولاد در محیط های مرطوب و خورنده است .

به ورق های فولادی که عمدتا توسط عنصر روی (Zn) پوشش داده می شوند ورق گالوانیزه گفته می شود که میزان مقاومت پوشش گالوانیزه به ضخامت آن بستگی دارد .گالوانیزه کردن محصولات فولادی معمولا به دو صورت انجام می گیرد که منجر به تولید دو محصول با ویژگی های متفاوت می شود که در زیر به آن اشاره می کنیم :

حرارتی :  گالوانیزه کردن به روش حرارتی که به آن گالوانیزه گرم نیز گفته می شود ، از روش های قدیمی و پرکاربرد است که در آن محصولات فولادی را درون حوضچه روی مذاب غوطه ور می کنند . پس از غوطه وری فلز در مواد مذاب و خنک کردن آن ، روکش روی به سختی به فلز چسبانده می شود که همین روکش سبب می شود  تا  ورق گالوانیزه به یکی از گزینه های مقرون به صرفه ، پایدار و با دوام در برابر زنگ زدگی و خوردگی باشد . پس از خروج فلز از حوضچه روی و خشک شدن آن ،  معمولا محصول خروجی را به سه دسته تقسیم می کنند :

گل درشت ، گل ریز و بدون گل . منظور از گل (Spangle) همان کریستال هایی است که به دلیل وجود ناخالصی فلز روی بر روی ورق گالوانیزه شکل می گیرد . هرچه مقدار این گل ها بر روی ورق کمتر باشد کیفیت ورق گالوانیزه نیز افزایش می یابد.

الکتروگالوانیزه : در این روش پوشش های الکتروگالوانیزه توسط محلول روی سولفات (ZnSO4) بر روی ورق های فولادی قرار می گیرند . در مقایسه با تولید ورق گالوانیزه به روش حرارتی ، پوشش ایجاد شده ضخامت کمتری دارد اما سطح آن بسیار صاف تر و مسطح تر است .

به دلیل روکش ضخیم ایجاد شده بر روی ورق گالوانیزه در روش حرارتی ، رنگ آمیزی آن بسیار دشوار است و به همین دلیل ورق استفاده شده در صنایع خودروسازی از نوع ورق گالوانیزه شده با روش الکتروگالوانیزه می باشد .

 

مزایای ورق گالوانیزه :
صرفه اقتصادی : به دلیل مقاومت و عمر بالای این دسته از ورق ها ، طبیعی است که بسیاری از کارفرمایان استفاده از ورق گالوانیزه را در دستور کار خود قرار دهند چرا که استفاده از این ورق هزینه کمتری را برای تعمیر و نگه داری به دنبال دارد .
عمر بالا : با روکشی که بر روی ورق قرار می گیرد ، عمر ورق گالوانیزه را می توان چیزی در حدود 20 ال 30 سال تخمین زد که که این میزان به کیفیت ورق گالوانیزه و شرایط محیطی که ورق در آن قرار می گیرد بستگی دارد .
استحکام و سختی بالا : علاوه بر مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی ، این نوع از ورق ها در برابر آسیب های فیزیکی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد .
قابلیت اطمینان بالا : از آنجاییکه این محصول کاملا منطبق بر استانداردهای بین المللی ساخته و تولید می شوند ، میتوان به قابلیت اطمینان بالای آن اشاره کرد .
سادگی در تمیز کردن : با توجه به سطح صاف و مسطح این دسته از ورق ها ، می توان آنها را به سادگی با آب قلیایی و پارچه تمیز کرد .

کاربرد ورق گالوانیزه :
از مهم ترین کاربردهای ورق گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

خودروسازی
ساختمان سازی
راه سازی
ساخت سیلوهای گالوانیزه
صنایع برق و تجهیزات برق ، الکترونیک و کامپیوتر
به عنوان جمع بندی اگر قصد ساخت سازه ای با عمر و دوام بالا را دارید که از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه باشد حتما استفاده از ورق گالوانیزه را در نظر داشته باشید.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۰۹:۳۲