اکتشاف و به روزرسانی معادن در دستور کار دولت

به گزارش آهن آپ:

حجت اله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت اکتشاف معادن در مناطق مختلف که تاکنون به آن‌ها بی توجهی شده را باید سریعا در دستورکار قرار دهد، اگرچه عدم وجود ماشین آلات معدنی مناسب و به روز عملا اتفاق خاصی در این حوزه رخ نخواهد داد. امکان  جایگزینی معادن به جای درآمدهای نفتی وجود دارد و در واقع توجه به معادن علاوه بر اینکه می تواند ارزبری مناسبی برای کشور داشته باشد، امکان اشتغالزایی بسیاری نیز دارد.

وی با بیان عدم تحریم محصولات معدنی به علت نیاز دیگر کشورها به آن، افزود: کشور ما به جهت تنوع اقلیمی از ظرفیت های بزرگی در حوزه معدن برخوردار است.

فیروزی با بیان  جلوگیری از خام فروشی محصولات معدنی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از محصولات معدنی به صورت خام به سایر کشورها صادر می شود این در حالی است که زنجیره های این معادن می تواند در همان منطقه ی استخراج تکمیل شود.

وی افزود:با حمایت از شرکت های تولیدکننده ماشین آلات معدنی باید نیاز این بخش را تامین کرد، از سوی دیگر با واردات مدل های به روز، شرایط فعلی را مدیریت کرد؛ البته مجلس نیز در قانون بودجه ۱۴۰۱ اختیاراتی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات راهسازی و معادن به دولت داد، با امید به اینکه دولت از این ظرفیت قانونی استفاده کند، البته شنیده شده که مذاکراتی با کشورهای سازنده ماشین آلات معدنی و راهسازی، انجام شده است.


منتشر شده در سه شنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱۳:۱۳