بازارآهن بازیچه انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات

کارشناسان و پرکاران بازار آهن در خصوص با شرایط بازار آهن بر این اعتقادند که با دقت به تحولات سیاسی داخلی پیش رو مانند انتخابات ریاست جمهوری، بازار آهن و فولاد کشور تا برگزاری آن و معین شدن نتیجه انتخابات با نوسانات زیادی روبه رو نخواهد شد.
رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان شیرازاعتقاد دارد تا موقع انتخابات ریاست جمهوری بازار آهن در حالت انقباض و نظارتی خواهد بود و اگر نوساناتی داشته باشد این نوسانات بعد از انتخابات خواهد بود. نرخ ها در این مدت زمانی نوسانات با اهمیتی نخواهند داشت و توقع می رود رشد نرخ ها پس از این رویداد سیاسی داخلی روی دهد و تورم بعد از آن نیز بیشتر خود را نشان دهد. ولی اکنون وضعیت مدیریت شده ای در بازار خرید وفروش و معاملات آهن و فولاد حاکم شده است و اجازه نوسانات بسیاری به این حیطه نخواهند داد.
جمشید خان حسامی، رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان شیراز، همچنین در خصوص با سیاست های تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حیطه فولاد نیز گفت: وزارت صمت برای آزادسازی واردات ورق فولادی بادقت به درخواست بازار و همچنین احتیاج کارخانه های تولیدکننده پروفیل به ورق ۲ میلیمتری، سیاست هایی اتخاذ کرده است. ولی چون تولیدات ورق فولادی سایز ۲ به میزان اشباع نرسیده است اینگونه به نظر می رسد که با رشد واردات ورق فولادی، شاهد افت نرخ پروفیل و انواع آن باشیم.
از طرف دیگر با در نظر داشتن تصمیمات هیئت دولت برای رشد نرخ حامل های انرژی و حمل و نقل، نرخ محصولات فولاد و آهن آلات در بازار نیز به این دو علت مرتبط خواهد بود از این جهت دوراندیشی می شود نرخ محصولات فولادی در بازار آهن و فولاد چیزی تقریبا ۱۰ الی ۱۵ درصد گران تر شود. در بازار ارز نیز دوراندیشی می شود قیمت دلار تغییراتی میان ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان داشته باشد و اثرات این تغییرات کم اثر مهمی بر نرخ فولاد و آهن آلات نخواهد گذاشت ولی گفتنی است که درحالت افتی بودن قیمت دلار، قیمت آهن آلات و فولاد نیز افتی خواهد شد.
با وجود اینکه دوراندیشی ها بیانگر  ادامه رشد نرخ های جهانی است، ولی در بازار داخلی خریداران درمقایسه به خرید اقدامی نکرده اند و همچنان بازارشاهد یخ زدگی تعطیلات نوروز می باشد. روز قبل نیز بازار آهن و فولاد روز آرامی را طی کرد و نرخ بیشتر مقاطع بدون نوسان درمقایسه به روز گذشته اعلام شد.
به این حالت که بیشتر تولیدکنندگان میلگرد در نرخ های خود نوسانی اعمال نکردند ولی در این بین تعداد کمی نیز افت ۱۰۰ الی ۱۸۰ تومانی و بعضی دیگر هم رشد ۲۰ الی ۷۰ تومانی را روی نرخ های اعلامی خود اعمال کردند. گفتنی است که در انتهای وقت روز قبل تعدادی از تولیدکنندگان بعد از اعلام نرخ نسبت به بستن فروش خود اقدام کردند.
در بازار نبشی و ناودانی نیز نرخ های اعلام شده از طرف تولیدکنندگان این حیطه بدون نوسان و ثابت بود و بعضی نیز همچنان نسبت به اعلام نرخ اقدام نکرده و در این بین شاهد افت ۱۰۰ تومانی دو محصول از نبشی و رشد ۱۰۰ تومانی نرخ بعضی از شرکت های تولیدکننده ناودانی بودیم. تولیدکنندگان تیرآهن نیز مثل دو حیطه قبلی نرخ های خود را پایدار نگه داشتند ولی افت ناآشکار هم در بین نرخ های اعلام شده دیده میشد، به صورتی که در نرخ محصولات پر فروش تیرآهن شاهد افت ۱۰ الی ۴۰ هزار تومانی بودیم.
تولیدکنندگان در حیطه قوطی و پروفیل نیز روی نرخ های اعلامی خود رشد ۲۰۰ تومانی را اعمال کردند و در بعضی از نرخ های اعلام شده از طرف بعضی شرکت ها شاهد پایداری نرخ در سایز ۲ این محصول بودیم ولی در دیگر سایزهای این محصول رشد تقریبا ۲۰۰ الی ۶۰۰ تومانی به چشم میخورد. تولیدکنندگان لوله داربستی نیز مثل تولیدکنندگان پروفیل نرخ های اعلامی خود را تقریبا ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان رشد دادند. در انتها می توان نتیجه گرفت که بازار آهن اکنون وضعیت باثبات و آرامی را طی می کند تا بعد از مشخص شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری شاهد نوسانات در این بازار باشیم.
برچسبها:ورق فولادی  پروفیل میلگرد   نبشی   ناودانی تیرآهن


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۰