بازارآهن تاثیر پذیر از افزایش نرخ های پایه

آمارهای منتشر شده از خرید وفروش های انجام گرفته در بورس کالا بیانگر نبود توسعه در رینگ خرید وفروش مقاطع طویل فولادی در روز قبل بود. وضعیت موجود در بورس کالا در صورتی بود که با رشد قیمت پایه شمش فولاد در روز سه شنبه، توقع می رفت شاهد توسعه نسبی در خرید وفروش های مقاطع طویل فولادی در روز قبل باشیم.
از طرف دیگر بورس کالا در طول ابلاغیه ای در روز چهارشنبه اعلام کرد که سقف نرخ پایه شمش و همچنین مقاطع طویل فولادی دست بالا می تواند برابر با متوسط هفتگی نرخ جهانی در هفته گذشته با در نظر گرفتن قیمت ارز هفتگی نیما در روز قبل خود باشد. این ابلاغیه سیگنالی افتی برای بازار فولاد بود و بر خرید و فروش های مقاطع فولادی در روز قبل نیز اثر گذار واقع شد؛ به این گونه که از ۱۴۸ هزارتن میلگرد فولادی که در این بازار عرضه شد، تنها ۲۴ هزارتن آن مورد معامله قرار گرفت.
با وجود اینکه شاهد پیشواز قابل توجهی در رینگ خرید و فروش مقاطع طویل فولادی از طرف خریداران نبودیم، ولی پرکاران این حوزه اعتقاد دارند که درخواست سرمایه ای محدودی در این بازار به وجود آمده است. پرکاران این بازار همچنین اعتقاد دارند که نبود نظارت نرخی و از طرف دیگر استمرار جریان افزایشی بهای پایه شمش و مقاطع طویل فولادی سبب ورود درخواست سرمایه ای به این بازار شدند؛ لازم به گفتن است که در روزهای انتهایی هر دولتی این موضوع های متفاوتی بوده و در این موقع ها به دلیل اینکه مدیریتی بر بازار انجام نمی گیرد، زمان خوبی برای رشد چشمگیر نرخ ها ایجاد می شود. 
عرضه میلگرد در خرید وفروش های روز قبل بورس کالا با نرخ پایه ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شد که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده و همچنین کارمزد بورس، نرخ این میلگرد برای خریداران از رینگ دیروز، عدد ۱۴ هزار و ۸۶۰ تومان خواهد بود. این میلگرد در بازار آزاد با درنظر گرفتن هزینه حمل و نقل و سود تاجر، قیمت در کانال قیمتی ۱۵ هزارتومان خواهد داشت؛ با این تحلیل ها عرضه های انجام گرفته مقاطع طویل فولادی در قیمت های پایه روز قبل را می توان مهر تایید بورس درمقایسه به میلگرد ۱۵ هزارتومانی حساب کرد.
بازار آهن نیز تحت اثر افزایش نرخ های پایه در بوس کالا وضعیت پراز التهابی را سپری کرد؛ به این گونه که برطبق نرخ هایی که از طرف تولیدکنندگان انواع مقاطع اعلام شد، شاهد رشد تقریبا ۵۰ الی ۲۷۰ تومانی نرخ میلگرد بودیم، البته در این بین بسیاری از تولیدکنندگان این حیطه نرخ های محصولات خود را بدون نوسان اعلام کردند. بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ با قیمت ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان و کمترین نرخ با قیمت ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان از طرف مبادی فروش میلگرد اعلام شد.
در بازار نبشی و ناودانی، نرخ نبشی از طرف بیشتر شرکت ها ثابت اعلام شد و تعداد کمی به اعمال رشد ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی در نرخ محصولات خود اقدام کردند. در بازار ناودانی نیز نرخ ناودانی بیشتر با ثبات اعلام شد و در این بین فقط یک شرکت نرخ محصولات خود را ۴۰۰ تومان رشد داد.
در بازار تیرآهن، نرخ تیرآهن کیلویی شاهد رشد ۵۰ تومانی همراه با ثبات بود و نرخ تیرآهن شاخه ای نیز چیزی تقریبا ۱۰ الی ۹۰ هزارتومان رشد نرخ را تجربه کرد. در بازار پروفیل شاهد پایداری نسبی در نرخ این محصول بودیم؛ به صورتی که نرخ پروفیل از طرف بیشتر فروشندگان ثابت اعلام شد و بعضی نیز افت ۱۰۰ تومانی را در نرخ های خود اعمال کردند.
برچسبها:نبشی  ناودانی تیرآهن میلگرد


منتشر شده در دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۳