بازارآهن درگیر کمبود درخواست

بازار آهن

در هفته قبل دلار در بازار آزاد در پایان هفته  جریان افزایشی به خود گرفته بود که با گذشت ساعاتی این جریان با سیر کاهشی همراه بود ولی قیمت فروش اسکناس دلار در صرافی ملی پایدار ماند که نشان دهنده سردرگمی در این بازار بود آن هم موقعی که سخنرانی هفته قبل بایدن درباره سیاست خارجی به دلیل بارش برف در واشنگتن دی سی لغو شد و باعث بیشتر شدن این سردرگمی شد. 
در روز قبل همچنین با رد کلیات لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی با وجود نماینده دولت و رئیس و بعضی نمایندگان مجلس، شاهد نا آرامی هایی میان مجلس و دولت بودیم که دوراندیشی می شود با در نظر گرفتن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آتی ، و نزدیک شدن به آن روزها بحران ها میان مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس بیشتر شود چون هم مسئولان دولتی و هم نمایندگان مجلس دو طیف از جریان‌های اصلی سیاسی کشور را نمایندگی می‌ کنند. همچنین این مسئله می تواند باعث تغییرات ارز و همچنین مانع افت قیمت ارز در کشور شود.
ولی حرکت اثرگذار در این مسئله  در برابر این نا آرامی ها و برای افت قیمت ارز، می توان برگشت آمریکا به برجام را دانست که البته با شرایط وزیر خارجه آمریکا و ادعاهای رئیس ‌جمهور فرانسه امید زیادی به این مسئله نیست و با دقت به گفته های آمریکایی ها این گونه به نظر می رسد که آن ها در پی مذاکرات مد نظر خود هستند و اکنون خبری از لغو تحریم ها از طرف آمریکا نیست.
در هر حالت در هفته گذشته در بازار مقاطع فولادی شاهد آسایش نسبی بودیم و بادقت به افزایش نرخ محصولات در روزهای قبل، هفته قبل با متوقف شدن جریان افزایشی نرخ این محصولات همراه بودیم که از ابتدای این هفته آغاز به رشد کرده بود. البته این موضوع نمایش میدهد که در این روزها هرنوع جنب وجوش ها از طرف بازار و موج های رشدی به علت کم بودن درخواست مصرفی سرکوب می‌شود. ولی در این میان همچنان پرکاران بازار آهن با دقت به گفته های اخیررئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور خارجه هنوز کمی به کاهش قیمت ارز امیدوارهستند.
و همچنین برطبق اعلام منابع آگاه کارگزاری‌ها، نرخ پایه میلگرد آجدار در خرید فورش های فردای بورس کالا با حساب کردن مالیات ۱۲ هزار و ۱۴۱ تومان و نرخ پایه انواع تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز ۱۲ هزار و ۶۲۷ تومان اعلام شد؛ قیمت هایی که میان ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان از میانگین نرخ این محصولات فولادی در بازار آزاد کمتر است، اما بازهم با دقت به کسادی درخواست در بازار آهن و ادامه بعضی خوش‌بینی ‌ها از وجود بایدن، به نظر نمی‌ رسد که امروز شاهد رقابت بسیاری برای خرید مقاطع طویل در خرید وفروش های فردای بورس کالا باشیم؛ ولی همین پایین اعلام شدن نرخ مقاطع طویل در خرید وفروش های فردای بورس به نوعی به پایداری نسبی نرخ هفته قبل مقاطع طویل در بازار آزاد کمک کرد.
برچسبها: میلگرد آجدار   تیرآهن، نبشی  ناودانی


منتشر شده در شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۵۳