بازار آهن بی اعتنا به افزایش نرخ ها

به گزارش آهن آپ ، نرخ محصولات فولادی در بازار آهن در ماه‌های قبل با افزایش بی‌ حدی مواجه بوده است. از آنجا که قیمت فروش محصولات فولادی در نرخ تمام‌ شده ساختمان اثر قابل توجهی دارد، این افزایش نرخی بیشتر از قبل مورد اهمیت قرار گرفته است. البته افزون بر قیمت فروش آهن‌آلات، علت های زیاد دیگری نیز در این افزایش نرخی تاثیرگذار هستند، اما نمی‌توان نقش فولاد را در این جریان رو به افزایش نادیده گرفت.
افزایش عجیب قیمت ارز را به‌ عنوان دیگر علل اصلی رشد نرخ محصولات فولادی می توان بیان کرد، از آنجا که اقتصاد کشور با ناپایدار مواجه شده، عرصه برای رشد نرخ بسیاری از کالاها مهیا است. در این بین، بازار آهن نیز به کالایی سرمایه‌ ای تبدیل و وارد چرخه افزایش نرخ شده است.
البته قیمت فروش در بازار آهن در ماه‌ های قبل به درجات با شتاب بیشتری در تطبیق با قیمت دلار رشد یافته است. گرفتن ترفند‌های نا درست از طرف مسئولین دولتی از دیگر علت های تاثیرگذار در تقویت اضطراب بازار آهن بوده است. گویا هرجا دولت به هدف مرتب سازی امور وارد شده، عرصه افزایش نرخ را مهیا کرده است.
در چنین وضعیتی، عرضه شمش فولاد نیز در بورس کالا افت کرده است. بی شک این کاهش فراهم کننده افزایش نرخ میلگرد، تیرآهن و بقیه آهن‌ آلات ساختمانی شده است و در سایه نبود تفکر در این بازار، فعالیت تولید کنندگان در این صنایع متاثر واقع شده است. تا جایی‌که بعضی سازمانهای پایین‌ دستی محصولات فولادی مجبور شده‌ اند سازمان خود را تعطیل کنند و یا از گنجایش تولیدشان کم کنند.
دقت به این نکته لازم به‌ نظر می‌ رسد که اداره دستوری بازار آهن ممکن نیست؛ به آن مفهوم که بازار آهن باید آزاد باشد ولی اندازه عرضه به‌ میزانی رشد کند که تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه مورد احتیاج خود در تولید به جست و جوی میانجی و بازار سیاه نروند.  بی شک افزایش عرضه از اضطراب موجود در بازار کم میکند و عرصه کاهش نرخ‌ها را مهیا می‌کند متاسفانه در ماه‌های قبل ناپایداری اقتصادی در کشور آنقدر اوج گرفته و ادامه یافته که ذهن مردم پیش پیش آماده و پذیرای این افزایش نرخ می باشد.
برچسبها: آهن آپ میلگرد، تیرآهن 


منتشر شده در سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴