بازار آهن در اغما

با دقت به افت توان خرید مصرف کنندگان در بازار آهن که باعث انبار کردن تولیدات در این حیطه شده است، بازار صادراتی مقطع های طولانی فولادی نیز به‌دلیل زیاد شدن نرخ کامل شده و سختی‌های صادرات و برگشت ارز ثمره آن، ضعیف شده که این مسئله بر به وجود آمدن باقیمانده محصول در انبارهای کشور اضافه شده است. در نتیجه با دقت به وضعیت بازار داخلی و صادراتی ادامه جریان کنونی نرخ کاری محال بوده و اگر قیمت مقاطع فولادی افتی بر طبق قیمت جهانی پیدا نکند، تولیدکننده با رها کردن بازار راه حلی غیر تعطیلی نخواهد داشت.
اکنون بازار محصول نیمه نهایی (شمش) و مقاطع فولادی به صورت کما داخل رفته و حتی مصرف‌کنندگان حقیقی نیز از خرید دست کشیده‌اند زیرا گزارش هایی مانند بازگشت ارز صادرکنندگان با بهتر شدن وضعیت ارزی کشور و عدم وجود خریدار در بازار به نام سیگنالی برای افت نرخ رفتار کرده و بیشتر اولویت می‌دهند بعد از کمی تفکر و تعیین شدن سر انجام این رویداد ها در عرصه خرید یا نخریدن محصول تصمیم بگیرند. تولیدکنندگان این محصولات از سطح تولید خود کم کرده اند و دلیل اصلی این مسئله به تعیین نبودن تقدیر مواد اولیه مرتبط می‌شود. اکنون تولیدکننده در سردرگمی انجام یا انجام ندادن فرمان های وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره عرضه شمش در میدان معاملاتی بورس کالا قرار دارد. اگر این قول ها تایید شود قیمت مواد اولیه تولیدکننده محصول نهایی افت کرده و باید توقع کاهش قیمت محصول نهایی را داشت اما اگر عرضه چکه چکانی شمش در بازار تداوم یابد تولیدکننده نهایی که با کم بودن مواد اولیه مواجه است راه حلی غیر از رقابت با هم‌صنفان خود برای خرید محصول نخواهد داشت که این مسئله افزایش نرخ نهایی را به دنبال خواهد داشت.
کارشناسان بازار آهن به تاثیرات منفی زیاد بودن نرخ مقاطع طولانی فولادی برای تولیدکننده اشاره داشته و افت صادرات را یکی از سختی های تولیدکنندگان در موقع رشد نرخ می دانند؛ البته باید قیمت شمش به مقداری برسد که تولیدکننده نهایی بتواند محصولی را بر طبق قیمت جهانی تولید کند تا بازار صادراتی خود را رها نکند.
 


منتشر شده در شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۲