بازار آهن در خوابی کامل

بازارآهن

در بازار آهن و فولاد در اولین روز از هفته شاهد پایداری نسبی و گاهی افت قیمت محصولات بودیم که بیشتر تولیدکنندگان قیمت های محصولات نهایی خود را در مقایسه به پنجشنبه پایدار نگه داشتند اما در حیطه نبشی و ناودانی با افت نرخ از طرف تولیدکنندگان بودیم و ولی در روز قبل بازار ارز با جریان کاهشی همراه بوده است و قیمت دلار نقدی در بازار آزاد با افت ۲۵۰ تومان به ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. همچنین قیمت فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی هم در مقایسه به عصر پنجشنبه ۳۲۰ تومان کمتر شد و با عدد ۲۴ هزار و ۳۴۰ تومان اعلام شد.
 
در بازار فولاد نیز همانگونه که شاهد پایداری نرخی از طرف تولیدکنندگان، در اعلامی های نرخ میلگرد و نرخ تیرآهن بودیم در این میان گاهس دیده شده که بنگاهداران به خریداران حقیقی تخفیف های به خصوصی لحاظ کرده و آنچنان گویا سیگنال های مثبتی از توقعات افتی دوباره به بازار فولاد بازگشته است. مهمترین علت این جریان کاهشی در بازار فولاد آن است که با اینکه همچنان خبری از آمریکا برای رفع تحریم ها نیست و همچنین با تمدید شرایط اضطراری آمریکا علیه ایران، بعضی منابع اروپایی از احتمال برگزاری مذاکراتی دوباره در آینده نزدیک خبر می ‌دهند و از طرف دیگر، بعضی خبرها مانند سازگاری کلی آمریکا با آزادسازی منابع دلاری ایران در کره جنوبی، عراق و بقیه کشورها اثر تقریبا مناسبی روی کاهش قیمت ارز گذاشته است. 
آنچنان که در بازار ارز شاهد تغییر هستیم پرکاران بازار فولاد و خریداران در بلاتکلیفی به سر می برند با وجود این که ایام سال تازه در پیش است این بازار همچنان با کسادی همراه است و خریداران از خرید آهن آلات عقب نشینی کرده اند و تنها در موارد اضطراری کسانی که احتیاج مصرفی به محصولات فولادی دارند برای خرید پا پیش می گذارند.  
اگرچه در روز قبل با دقت به نرخ های اعلامی تولیدکنندگان محصولات فولادی بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و تعداد کمی قیمت محصولات خود را میان ۱۰ تا ۱۰۰ تومان افت دادند و تعداد بسیار کمی نیز نرخ های خود را ۵۰ تومان رشد دادند که رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد نیز در کانال ۱۲ هزار و ۳۰۰ تا ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت.
در روز قبل بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و بنگاه‌های تهران نیز پایداری نسبی نرخ بیشتر سایزهای تیرآهن ذوبی را اعلام کردند و تنها نرخ سایز ۳۰ تیرآهن این شرکت در بازار تهران بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان درمقاسه به پنجشنبه افت کرد.  ولی بیشتر تولیدکنندگان نبشی و ناودانی برعکس میلگردی‌ها و تیرآهنی‌ها نرخ های خود را افت دادند شرکت فولاد ناب تبریز نیز نرخ سایزهای متفاوت نبشی خود را میان ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان افت داد و قیمت انواع ناودانی‌ اش را نیز ۵۰۰ تومان ارزان‌ تر کرد. همچنین بیشتر تولیدکنندگان قوطی  پروفیل نیز قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و تعداد کمی از تولیدکنندگان این حیطه قیمت سایزهای متفاوت محصولاتشان را درمقایسه به نرخ اعلامی روز پنجشنبه میان ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان افت دادند.

برچسبها:تیرآهن میلگرد  میلگرد آجدار نبشی  ناودانی قوطی  پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۵۹