بازار آهن در دوراهی

وضعیت این روزهای بیشتر بازارها مانند بازار آهن به صورتی است که در توقع نتایج مذاکرات وین و از طرف دیگر رسیدن قیمت دلار به ۱۵ و ۱۶ هزارتومان می باشند. سردرگمی های متاثر از عوامل سیاسی باعث شده است درخواست جدی در بازار بیشتر از قبل افت کند. این موضوع در بازار آهن  به دلیل افت فعالیت های عمرانی در ماه های انتهایی دولت کنونی جدی تر از گذشته دیده می شود.
با بازرسی تغییرات بازار ارز مشاهده می کنیم که قیمت دلار همچنان در کانال ۲۱ هزارتومان در تغییر است و سیگنالی از ورود قیمت دلار به کانال ۲۰ هزارتومان مشاهده نمی شود. محقق شدن این موضوع وابسته به اعلام خبرهای قوی از نتایج مذاکرات می باشد؛ البته لازم به ذکر است که تغییرات موجود کوتاه مدت بوده و در مدت زمان بیشتر، قیمت دلار به همین محدوده برگشت خواهد داشت.
با کل این تحلیل ها، در تحلیل و بازرسی جریان نرخ های روز قبل بازار آهن مشاهده کردیم که نرخ میلگرد با دقت به اعلامی های تولیدکنندگان این حیطه با ثبات نسبی همراه بود؛ در این بین ولی بعضی نیز رشد ۳۰ الی ۵۰ تومانی را در نرخ های خود اعمال کردند همچنین تعداد کمی هم نرخ های خود را با افت ۱۰۰ تومانی اعلام کردند. 
با وجود پایداری نسبی این روزهای بازار به دلیل عوامل بسیار، شاهد تلاطمات نرخی در حیطه نبشی و ناودانی بودیم، به این گونه که نرخ نبشی از طرف بسیاری از تولیدکنندگان این حیطه با رشد ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام شد؛ البته بعضی نیز نرخ های خود را ۱۵۰ الی ۲۵۰ تومان افت دادند و تعداد کمی نیز بدون نوسان نرخ محصولات خود را روانه بازار کردند.
بلاتکلیفی در بازار ناودانی نیز دیده می شد، به این گونه که نرخ ناودانی از طرف یک شرکت بدون نوسان نرخ اعلام شد، بسیاری از تولیدکنندگان این قسمت رشد ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی را روی نرخ های خود اجرا کردند؛ البته افت ۲۰۰ الی ۲۵۰ تومانی نیز در نرخ های اعلامی ناودانی مشاهده می شد. نرخ سپری نیز از طرف تولیدکنندگان این قسمت بدون نوسان نرخ اعلام شد.
نرخ تیرآهن کیلویی در بازار روز قبل از طرف یک شرکت بدون نوسان اعلام شد و دو شرکت نیز رشد ۱۰۰ تومانی را بر نرخ های خود اعمال کردند. ولی در قسمت تیرآهن شاخه ای شاهد پایداری همراه با افت ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی در شاخه های پر فروش بودیم. نرخ پروفیل روز قبل از طرف ۳ شرکت تولیدکننده این محصول بدون نوسان اعلام شد؛ البته در بین نرخ های اعلامی افت نرخ نیز به چشم می خورد.
در کل، بیشتر بازارها در روزهایی که سپری می شوند با کسادی سختی روبه رو هستند و نرخ ها پایدار است؛ البته لازم به ذکر است که با دقت به رشد نرخ های بین المللی، جو موجود در بازار آهن کمی متفاوت است. در حالی که بازار آهن سیگنال های رشد نرخ پایه شمش را دریافت کند، نرخ ها کمی افزایشی خواهند شد.
برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی


منتشر شده در سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴