بازار آهن در چند گانگی

همانطور که مشاهده میکنیم بازار فولاد روزهای سختی را طی می کند و دچار دوگانگی های جدی شده است. بازی بازار در روزهای آخر هفته پیش نیز نشان میدهد که نرخ میلگرد آجدار در برابر افزایش نرخ بقیه مصنوعات فولادی، قرار نیست بی تغییر بماند اما این در صورتی است که واقعیت‌های بازار با گمان های موجودی به ‌شدت بالای انبارها امکان افزایش زیادی را برای میلگرد قابل تصور نیست؛ اگرچه میل به افزایش نرخ در این حیطه نیز با وجود رشد نرخ آهن آلات دراین هفته پشتیبانی شده است.

با وجود اینکه بازار میلگرد با شعله هایی از افزایش نرخ روبه رو گردید و این رفتار را چند روزی است که شاهد هستیم اما بسیاری  بر این اعتقادند که بازار میلگرد مانند هفته های پیش ثابت است. از سمتی هم جریان عمومی تغییرات نرخ شمش در بورس کالا از یک جهت افزایشی پیروی می‌کند اما فاصله نرخ خرید و فروش هم متمایز می باشد. در میان تمامی مشکلات موجود مانند رشد نرخ دلار، مشکلات اقتصادی و رشد جهانی قیمت سنگ آهن، کمتر کسی از درماندگی واقعی درخواست ها در بازار آهن بی اطلاع است و بطور قطعی پرکاران بازار واقعیت‌های درخواست های اثر گذار از سمت مصرف ‌کننده نهایی را درک کرده‌اند.

همانطور که می دانیم درخواست های واقعی در روزهای سرد سال و موقعی که بارش‌های متفرقه در کشور زیاد شده، افت می‌یابد البته ناگفته نماند که به علت رشد نرخ مسکن و توسعه گام به گام قسمتهای صنعتی، حجم درخواست های اثر گذار کمی با افزایش همراه بوده است اما از آشوب نرخها پشتیبانی نمی کند. شرایط حکم کننده بر بازار با داده های نرخ در این ماه ها سازگاری ندارد بویژه در وضعیتی که با موجودی بالای انبارها مواجه هستیم. غول نقدینگی در بازار آهن چند هفته ای است که به حرکت در آمده و تاکنون با افزایش نرخها جلب توجه داشته است که هنوز هم تاثیر گذاری آن ادامه دار است.

برچسبها:نرخ میلگرد آجدار  بازار میلگردمنتشر شده در یکشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴