بازار آهن چشم انتظار بورس کالا

تحلیل قیمت روز آهن

به گزارش آهن  آپ، روز گذشته تقریبا قیمت میلگرد آجدار در عمده شرکت‌ها ثابت بود ولی نوسانات کاهشی در حول ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان در چند شرکت نیز مشهود بود به طوری که کانال ۱۸ هزار تومانی قیمت میلگرد محفوظ بود.

قیمت روزانه تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی تقریبا ثبات داشت و در بخش شاخه‌فروشی نیز جز افزایش جزئی در برخی شاخه‌ها، در سایر مبادی فروش بدون تغییر قیمت بود. قیمت روز ناودانی و نبشی نیز فارغ از برخی نوسانات جزئی، در اکثر شرکت‌ها تغییری نداشت.

اما آنچه از گزارش‌ها برمی‌آید قیمت پروفیل‌ها و انواع لوله‌های گازی، داربستی و ... به طور میانگین ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. همچنین قیمت انواع ورق‌ها از جمله قیمت ورق استیل، قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی و... نیز مانند عمده محصولات فولادی ثبات داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت شمش ایران به کمتر از ۵۸۰ دلار/تن فوب نزول کرده و احتمالا در ۱۰ روز آتی که بسیار حساس و مهم است، عوارض صادراتی این محصول به طور کلی حذف شود.
عرضه بورس کالای امروز و روز چهارشنبه در دو روز مهم در بازار اهن به شمار می‌رود زیرا ممکن است تا حدودی اوضاع بازار را شفاف‌تر کند و نرخ آهن آلات به طور واقعی مشخص شود.

همچنین قابل ذکر است که امروز ۲۶۲ هزار و ۱۵۰ تن شمش در بورس کالا عرضه خواهد شد که کف قیمتی آن ۱۵ هزار و ۶۴۱ تومان در نظر گرفته شده است که در مقایسه با آخرین عرضه حدود ۳۰ تومان کاهش داشته است.

این درحالی است که شمش بلوم حدود ۱۵ هزار و ۶۴۱ تومان در بازار داخلی عرضه می‌شود که برابر ۹۵ درصدی این نرخ این محصول روی قیمت صادراتی شمش ایران حدود ۵۹۰ دلار، حول کیلویی ۱۴ هزار تومان خواهد بود و به نظر می‌رسد حباب مثبت هزار تومان، حمایت بازارساز از تولیدکننده‌ها و به نوعی مانعی برای افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی باشد.

علت حذف عوارض صادراتی

پس از وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین که از بزرگترین صادرکنندگان محصولات فولادی بودند، قیمت‌های جهانی این محصولات رو به افزایش گذاشت که تأثیر آن در بازارهای داخلی ایران نیز مشهود بود.
به همین جهت وزارت صمت برای تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها در صدد وضع عوارض صادراتی برآمد که اعتراضات زیادی را نیز برانگیخت و سرانجام مهلت یکماهه این ابلاغیه پایان یافت و عوارض‌ها نیز حذف شد.

در همین زمینه بهادر احرامیان نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: کاهش حدود ۵۰ دلار قیمت محصولات فولادی روسیه که در جهت کسب بازار هدف صادرات بود، به کاهش قیمت‌ محصولات فولادی صادراتی ایران را در بر داشت. به طوری که به تدریج این سیاست وزارت صمت عملا اجرایی نشد و سرانجام موفقی نداشت.

برچسب : آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۴۷