بازار آهن گرفتار بی ثباتی

باوجود اینکه دوراندیشی شده بود به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در کشور، بازار آهن آلات و مقاطع فولادی به حالت کنترل شده جلو برود و درگیر نوسانات زیادی نشود یا به عبارتی جریان ثابت خود را تا موقع انتخابات سپری کند و نوسانات این حیطه پس از معین شدن تکلیف انتخابات مشخص شود ولی آسایش بازار آهن و جریان با ثبات این بازار ادامه زیادی نداشت و شاهد رشد نرخ در این حیطه بودیم.
مشاهدات و بازرسی های انجام گرفته بر شرایط روز قبل بازار آهن بیانگر از آن است که جریان با ثبات و روزهای پراز آسایش بازار آهن و فولاد ادامه نیافت. بعد از آن که بازار ارز از حالت کاهشی خارج شد، از طریق جریان افزایشی قیمت دلار شاهد رشد نرخ انواع مقاطع فولادی بودیم. همچنین می توان عرضه محصولات در بورس کالا در روز قبل را نیز بر رشدی شدن جریان بازار آهن اثر گذار دانست. از طرفی دیگر روز قبل نشست کمیسیون برجام در وین با حضور غیرمستقیم تیم آمریکا برگزار شد و قطعا در روزهای آتی خبرهای مربوط با این حیطه نیز منجر به تغییرات بازار ارز و از طریق آن تغییرات بازار آهن خواهد شد. 
با این تحلیل ها، بر طبق نرخ هایی که از طرف تولیدکنندگان میلگرد اعلام شد، شاهد رشد نرخ در این حیطه بودیم. بیشتر تولیدکنندگان میلگرد نرخ های خود را تقریبا ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان رشد دادند البته بسیاری نیز نرخ های اعلامی خود را پایدار حفظ کردند و بعضی از کارخانه های تولیدکننده میلگرد نیز بعد از اعلام نرخ دوم و اعمال رشد نرخ، فروش خود را بستند. لازم به ذکر است که بیشترین نرخ میلگرد سایز ۱۴ مربوط به کارخانه میلگرد راد همدان با نرخ ۱۳ هزار و۵۶۵ تومان بود.
در حیطه نبشی و ناودانی، کارخانه ناب تبریز نرخ های خود را پایدار همراه با افت تقریبا ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان اعلام کرد و بیشتر کارخانه های تولیدکننده این حیطه نرخ های خود را چیزی تقریبا ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان رشد دادند. در قسمت ناودانی نیز شاهد رشد نرخ ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی بودیم. به صورت کلی بازار نبشی و ناودانی در روز قبل درگیر بلاتکلیفی در اعلام نرخ شده بود.
تولیدکنندگان تیرآهن نیز مثل بقیه تولیدکنندگان در قسمت های دیگر شروع به رشد نرخ های خود کردند و در سایزهای پر فروش تیرآهن ذوبی شاهد رشد نرخ ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی و همچنین پایداری نرخ نیز بودیم اما در دیگر سایزهای تیرآهن این شرکت با رشد ۲۰ الی ۳۰ هزار تومانی رو بودیم.
ولی مشاهدات انجام گرفته روی نرخ های اعلامی از طرف تولیدکنندگان پروفیل نیز بیانگر از رشد نرخ تقریبا ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان در پروفیل سایز ۲ بود. سایزهای این محصول نیز شاهد پایداری نرخ همراه با رشد ۳۰۰ تومان بود. در هر صورت توقعات مبنی بر اینکه بازار آهن با دقت به تحولات سیاسی داخلی و بقیه عوامل روزهای آرامی را طی کند زیاد به سرانجام نرسید و علت های گفته شده سبب بروز رشد نرخ در بازار آهن و فولاد شد.
برچسبها:میلگرد  نبشی   ناودانی تیرآهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۸