بازار آهن گرفتار قیمت های کاذب

 

 

به گزارش آهن آپ : در روز پیشین نرخ دلار نوسان چندانی نداشت و ثبات نسبی را طی کرد و در پایان روز روی نرخ ۲۵ هزار تومان بسته شد. در این میان در بازار آهن شاید از شدت التهابات کاسته شد، اما به طور کلی بازار، نابسامان و پر از سردرگمی بود. لازم به ذکر است که آن دسته از  مبادی فروشی که افزایش قیمت را نیز اعلام نکرده بودند خود را به موج افزایش رساندند؛ این تغییرات افزایش قیمتی با شیب تند در حوزه نبشی و ناودانی و پروفیل بسیاد چشمگیر بود.
هر چند بسیاری از مبادی فروش میلگرد همچنان فروش خود را بسته اند، اما باز هم می توان گفت از آنجایی که تقاضای واقعی چندانی در بازار نیست؛ این التهابات نباید خیلی ماندگار باشند. خبرها حاکی از آن است که قیمت پایه شمش در قیمت کف در این هفته ۱/۱درصد بالا می رود. اما این قیمت با کمبود عرضه ی منطقی خود می تواند عامل دیگری بر بی ثباتی بازار باشد. 
در هفته گذشته، روز چهارشنبه حجم قابل توجهی از عرضه محصولات در بورس کالا از روی تابلو لغو شد؛ چنانچه این هفته مجددا این اتفاقات تکرار شود، بلا شک بر حجم التهابات خواهد افزود. از سوی دیگر قطعی برق و خاموشی ها نیز بهانه ای شد تا بدین وسیله خریدهای سلف در تاریخ مقرر تحویل نشود. اگر چه این روند قانونی نیست، به طور کلی کاهش حجم عرضه و عدم تحویل قرار دادها یکی از معضلات اصلی این حجم از نابسامانی است. 
در هر صورت در روز گذشته قیمت میلگرد در محدوده ۱۰۰ الی ۶۰۰ تومانی  با افزایش مواجه بود. تعداد کمی از مبادی فروش نیز ثبات قیمتی را اعمال کردند؛ کف قیمتی در میلگرد روی نرخ ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و سقف قیمتی با افزایش ۲۰۰ تومانی روی  نرخ ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومانی اعلام  و روانه بازار شد. 
در بازار نبشی و ناودانی برخی مبادی فروش که از افزایش قیمت ها جا مانده بودند با شیب تند خود را بر موج افزایش قیمت ها سوار کردند، به این صورت که در این حوزه شاهد افزایش قیمت نبشی و قیمت ناودانی در حدود ۶۰۰ الی ۱۸۰۰ تومانی بودیم، البته سه شرکت نیز ثبات قیمتی را در قیمت محصولات خود لحاظ کردند. 
قیمت تیرآهن در بخش کیلویی افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی را شاهد بود. همچنین در بخش شاخه فروشی نیز افزایش ۱۰ الی ۱۸۰ هزار تومانی بر قیمت محصولات این حوزه اعمال شد. 
در بازار پروفیل نیز افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی لمس شد، در این میان فقط یک شرکت ثبات قیمت را در پیش گرفت. در مجموع با تمام این اوصاف و از طرف دیگر افزایش نرخ و کاهش عرضه، برخی فعالان اقتصادی خبر از نبود خریدار می دهند.


برچسب ها : آهن آپ
 


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۴ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴