بازار بی نظم ورق

ورق


بازارآهن این روزها مشغول انجام خرید و فروش ورق سیاه برابر با قیمت دلار سنا یا با قیمت دلار ۲۱۰۰۰ تا ۲۲۶۰۰ تومان در بورس کالا می باشد. به صورتیکه ورق کلاف گرم B ( ضخامت ۲ تا ۴ ) به اندازه ۸۶،۹۰۰ تن با قیمت رقابتی متوسط متناسب ۸۵،۷۹۷ ریال در برابر هر کیلو در بورس کالا خرید و فروش شد. البته با دقت به قیمت ۴۰۰ الی ۴۱۵ دلار/تن فوب ورق کلاف گرم در دریای سیاه گویا ورق در بورس کالا با قیمت دلار ۲۱ هزار تومانی در حال خرید وفروش می باشد. ورق کلاف گرم C ( قطر ۵ تا ۱۵ ) نیز به همین صورت برای ۴۵،۱۰۰ تن ورق کلاف گرم C خرید وفروش شده در بورس کالا با قیمت دلاری بیشتر و برابر با تقریبا ۲۲۶۰۰ تومان خرید و فروش شده است. 
نکته قابل اهمیت در این خرید و وفروش ها گره مشکل فاصله قیمت بورس کالا تا بازار محصولات اختصاصی فولاسازان بزرگ کشور می باشد. زیرا این کالاها برای واگذاری شهریور ماه بفروش رسیده و قرار است که بر اساس قرارداد فروش تقریبا دو ماه دیگر به خریدار واگذار شود اما بهای آن گویا تماما نقد و به روز گرفته شده است. یکی از ریشه‌های بسیار بی نظمی های بازار اختصاصی ورق و تیرآهن اضافه بر محدودیت های به وجود آمده در طرف تامین این کالاها برای تحریم ها و بسته بودن مرزهای وارداتی و خودداری شرکت های خارجی از خرید و فروش با بازرگانان ایرانی؛ اکنون با هر نرخی به طور دقیق همین مسئله است، فروش سلف چند ماهه و کمبود عرضه. 
در رابطه با این موضوع کارشناسان می‌گویند که عرضه و درخواست مشخص کننده نرخ بازار است زیرا که درب تامین کالا از بازارهای بین‌المللی بسته است و مسئله تحریم ها بازدارنده واردات است، شرکت های خارجی تولید کننده محصولات مهمی مانند ورق حاضر به خرید و فروش با بازرگانان ایرانی نیز در حال حاضر نیستند. شعار عرضه آزاد موقعی مفهوم پیدا می کند که اگر تولیدکننده داخلی گران فروشی کرد، بتوان شبیه آن را از بازارهای خارجی تهیه کرد، اکنون پرسش اینجاست که مصرف کننده ایرانی در صورت گران فروشی تولیدکننده داخلی که حالا این روزها آزادی بازارسازی را هم بصورت تماما در دست دارد، از کدام کشور خارجی با چه وسیله ای میتواند کالا تهیه کند و به چه نرخی بفروشد ؟
برچسبها:ورق سیاه  تیرآهن


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۲