بازار داخلی میلگرد قربانی صادرات

 بر طبق عادت های سنتی در هفته های آخر هر سال درخواست در بازار مقاطع طویل فولادی به اوج می رسد ولی آنچه در بازار آزاد این روزها دیده می شود کسادی است که درخواست کنندگان به علت اعتماد نداشتن در مقابل به آینده بازار و تغییرات موجود در بازار با اینکه به روز های آخر سال نزدیک می شویم خبری از درخواست مثل سال های قبل در این مدت زمانی نیست و تنها تغییرات ارز است که تحرکی در این بازار ایجاد می کند ولی وضعیت بازار شمش فولادی مختلف بوده و نوردکاران برای اینکه خط تولید متوقف نشود و با وجود توسعه صادارات به علت رشد نرخ های جهانی حاضر به رقابت در خرید مواد اولیه هستند. 
قیمت پایه شمش فولاد عرضه شده در بورس کالا برای خرید و فروش های روز قبل، سه‌ شنبه ۱۲ اسفند ماه حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان در مقابل هر کیلوگرم بود که این عدد در مقایسه به قیمت پایه هفته گذشته افزایش کم ۱۰۰ تومانی به در مقابل هر کیلوگرم داشت. با دقت به آنکه در خرید و فروش های هفته قبل نیز رقابت بین درخواست کنندگان برای خرید شمش فولاد سبب شده بود متوسط قیمت معامله هر کیلوگرم شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس کالا به ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان برسد؛ پیشواز از شمش برای خرید و فروش های روز قبل دور از توقع نبود.
قیمت جهانی شمش فولاد همچنان با ادامه جریان رشدی همراه است که با تغییر مثبت قیمت ارز نیمایی در طول روزهای قبل نمی ‌توان به اثبات نرخ های پایه شمش فولاد در بورس کالای کشور در سطح های کنونی زیاد مطمئن بود. البته درخواست کنندگان خرید خود در جریان این موج ها هستند و از همین جهت که شمش فولاد در بورس کالا با افزایش قیمت پایه همراه است، بر مقدار خریدهای خود اضافه کردند.
شمش فولاد در بورس کالای کشور با پیشواز بسیاری روبه رو شد به ‌گونه‌ ای که برای تقریبا ۱۱۵ هزار تن عرضه قطعی شمش فولاد در این بازار درخواستی حدود ۲۰۰ هزار تن را به ثبت رساندند. در صورتی که درخواست درمقایسه به عرضه در این بازار برتری داشته ولی درخواست کنندگان رقابت نرخ کمی برای خرید و فروش مواد اولیه خطوط تولید خود در این بازار داشتند که در آخر به فروش ۸۹ هزار تن شمش فولاد انجامید. با حساب کردن مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ هر کیلوگرم شمش فولاد برای خریدار حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود؛ با دقت به مخارج حمل و هزینه تبدیل شمش فولاد به میلگرد و سود عقلانی نوردکار، میلگرد تولیدی با این شمش نرخی تقریبا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد داشت. 
البته با دقت به مالیات ارزش افزوده فروش محصول نهایی، کارمزد ارکان بورس، مخارج حمل محصول تا انبار خرده‌ فروش و سود عقلانی تاجر میلگرد تولیدی با این شمش برای خریدار پایانی نرخی تقریبا۱۴ هزار تومان خواهد داشت. این در صورتی است که اکنون میلگرد فولادی در بازار آزاد تهران با نرخی تقریبا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود. در نتیجه فروش مقاطع طویل فولادی در بازار داخل دارای توجیه اقتصادی برای نوردکاران نیست، ولی تولید محصول با انگیزه صادرات همچنان جذابیت دارد.
برچسبها:میلگرد  


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱