بازار فولاد در احاطه مسائل مختلف

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ، در تمام کشورهای دنیا زمانی که افت ارزش واحد پول ملی اتفاق می افتد ، مجالی مطلوب برای بهره‌گیری صادرکنندگان از ما به ‌التفاوت پول داخلی و ارز بین‌المللی تشکیل می شود. با دقت به اینکه هم قسمت معدن و هم فولاد هر دو از مرتبه اهمیت زیادی برخوردارند و زنجیره‌ وار به هم ارتباط دارند ؛ بدین جهت تلاش صادراتی در هر دو قسمتت می‌تواند برای بازرگانان اهمیت داشته باشد.
هرچند روند فعالیت بازرگانی در حیطه معدنی چرخش ارزش بسته به قسمت فولادی اختلاف هایی دارد، در حیطه فولاد نرخ جهانی مد نظر پرکاران حیطه قرار می‌گیرد و بدین جهت  در کار بازرگانی می شود با گفت و گوی زیادتر با خریداران آنها را متقاعد کرد که نرخ جهانی را به عنوان منبع ملاک نظر خود قرار دهند. اکنون می شود گفت اختلاف دیگر در مورد صادرات فرآورده های معدنی این است که درآمد صادر کنندگان مواد معدنی این قسمت از چرخه خیلی کمتر از آن چیزی است که تصور می‌شود؛ به شکلی که  حتی به وسیله این درآمد  توانایی ندارند که در فرآیند‌های پیشرفت در قسمت معدنی چرخه ارزش به انجام سرمایه‌ گذاری اقدام کنند. هرچند مسئله اصلی در سطح عظیم اقتصاد تحریم‌ ها است و نظاره گر این مسئله هستیم که این تحریم‌های بی رحمانه روزانه شدیدتر می‌شود. از سویی چین به عنوان شریک تجاری ایران چند وقت است در ارتباط با خرید فرآورده های معدن و صنایع معدنی همکاری‌های ضروری را انجام نمی‌دهد. 
بتازگی هم دیده می شود که خیلی از کشتی‌های ایرانی ‌حامل فولاد و فرآورده هایی مثل مشتقات سنگ‌ آهن برای تخلیه بار با دشواری رویرو می شوند. این موضوع بیشتر در صادرات فرآوردهای معدنی تأثیرگذار است؛ به شکلی که مشاهده شده که در صادرات محصولات کانتینری مانند ماده معدنی کروم به مقصد چین، صادرکنندگانی که کشتی‌های ایران مصرف می‌کنند، در زمان  تخلیه بار با سختی روبرو مواجه می‌شوند. زمانی ‌که صادرات کالاهای معدنی به دشواری برمی‌خورد، برای تولیدکننده فرآورده های معدنی هم مشکل بوجود می آید .

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱