بازار فولاد در اغما

به گزارش آهن آپ ، جریان رشدی قیمت شمش و فرآورده های فولادی در بازار های جهانی و بخصوص منطقه CIS که براساس نرخ گذاری عرضه این فرآورده ها  در بورس کالای کشور حساب می شود را می توان به عنوان عامل مهم افزایش هفتگی قیمت عرضه شمش و فرآورده های  فولادی در مدت هفته های قبل در نظر گرفت. با وجود اینکه قیمت  شمش و فرآورده های  فولادی CIS همواره روند  افزایشی را سپری می کند، ولی خبرهایی از ورود این بازار به مسیر افتی هم  وجود دارد. در مدت روز های گذشته، کاهش تقریبی  این فرآورده ها در بازارهای گوناگون شروع  شده که چین در این بین در صدر این ریزش ها بوده است.
از عوامل افزایش صادرات در بازارهای داخلی چین و در نتیجه آن بوجود آمدن  سیر کاهشی هرچند کم  در بازارهای دنیا به خصوص کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا، می شود به افت نرخ فولاد اشاره کرد. با دقت به سهم قابل توجه چین از بازارهای تولید و تقاضای فولاد می بایست منتظر دوام این جریان در بازار فولاد دیگر نقاط دنیا هم بود. برابر ساختن نرخی فولاد در دیگر بازارها می می شود از نتایج دوام این جریان افتی باشد.
کاهش قیمت پایه بوجود آمده در عرضه هفتگی شمش فولاد را می بایست برگرفته از کم شدن قیمت ارز نیمایی دانست، چراکه افت قیمت فولاد چین در مدت هفته قبل همچنان بر دیگر بازارها اثر نگذاشته است ومؤثر بودن این پارامتر هفته های آینده بروز خواهد کرد. ولی روند کاهشی قیمت ارز نیمایی و آزاد که شروع آن از هفته های قبل بوده است، زمینه ساز اصلی کاهش قیمت اصلی فرآورده های عرضه شده در بورس کالای کشور حساب می شود. با وجود اینکه این جریان افتی همواره تداوم دارد ولی در بعضی روزها مثل روز چهارشنبه، این جریات متوقف شد و حتی صعودی هم  شد ولی به صورت کلی روند حرکتی قیمت ارز نیمایی در هفته کنونی کاهشی بوده و این موضوع سیگنال کاهش قیمت عرضه شمش فولاد را به پرکاران بازار در مدت هفته های آینده می هد. روز چهارشنبه ، تولیدکنندگان مقطع های فولادی، نزدیک ۲۷۷ هزار تن انواع میلگرد فولادی را در بورس کالا ارائه کردند. قیمت اساسی که برای این کالا لحاظ شده ۱۳ هزار و ۷۰ تومان بود که با محاسبه مالیات و کارمزد، این نرخ به ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان می رسد. 
با در نظر داشتن مخارج حمل این کالا از محل کارخانه تا بازار و سود شایسته تاجر می شود توقع داشت که این کالا نرخی نزدیک ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار خرده فروشی داشته باشد. در صورتی که امروز این کالا در بازار آزاد به نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارائه می شود و با دقت به صحبت های پرکاران بازار آهن تهران، حتی با وجود همین قیمت هم بازار با کسادی تمام مواجه است. از سویی قرار گرفتن در فصل سرد سال که زمان سنتی کسادی مصرفی حساب می شود باعث شده در این بازار درخواستی وجود نداشته باشد و از طرف  دیگر تعدیل توقعات تورمی در کشور سبب شده درخواست های  سرمایه ای که قبل از این با قصد نگهداری ارزش ریال به این بازار ورود می کرد، از این خرید و فروش رخت بربندد. در نتیجه باید باور داشت که بازار فرآورده های فولادی کشور دچار اغمایی عمیق شده که طریقه تصمیم گیری سرپرستان بر شدت این اغما  می افزاید.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴