بازار فولاد در مدار توازن

بر طبق گزارش تحلیل گران آهن آپ ، رشد بسیار قیمت شمش در بازارهای صادراتی، یعنی رشد گیرایی بازارهای صادراتی شمش برای فولاد سازان بزرگ کشور خواهد بود. این مسئله در روبه رو با اجبار تامین حداکثری درخواست بازار داخلی امکان پذیر است که این گروه از تولید کنندگان کشور را در یک شرایط تصمیم‌ گیری سخت قرار دهد  زیرا اکنون که کنترل تنظیم بازار داخلی فولاد کامل به عهده خود فولاد سازان بزرگ کشور محول شده، قرار گرفتن در این شرایط شاید وضعیت را برای پرکاران بازار فولاد دوباره دشوار کند.
گویا که بازار فولاد در راه رسیدن به توازن حرکت می‌کند زیرا بعد از رویدادهایی که پایان هفته قبل اتفاق افتاد و شاهد خریدو فروش های سنگین در بورس کالا که منتهی به رشد معمولی نرخ ها متاثر باطل شدن خرید و فروش ها بودیم، پیش‌ بینی می‌شود که در طول دو تا سه هفته آتی، جریان ثابت تری در بازار فولاد مشاهده شود.
این در صورتی است که بر خلاف توقع و پیش‌ بینی ها، جریان افتی نرخ ‌ها در بازار حقیقی فولاد شروع شده است لذا در صورتی که خرید و فروش به صدق انجام  و نرخ ها حقیقی شود، شاهد جریان افتی و ثابت شدن بازار خواهیم بود. در نتیجه در صورتی که از دخالت در بازار فولاد اجتناب شده و اجازه دهیم که بورس کالا کار خود را انجام دهد و تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان به صورت آزاد در بورس فعالیت کنند و جریان عرضه و درخواست حکم کننده باشد، بدون شک بازار ثابت خواهد شد.

اکنون به گفته کارشناسان باید دقت داشت که در وضعیتی که عرضه دو برابر درخواست برای محصولات وجود دارد، احتیاجی به باطل شدن خرید و فروش ها نیست. با دقت به موردهای گفته شده برای تشخیص شرایط این هفته نمی توان زودتر از  موقع پیش بینی کرد زیرا جریان بازار بعد از تعطیلات آنچنان قابل اعتماد نخواهد بود؛ درنتیجه باید چشم به عرضه های انجام شده در بورس داشت.


برچسبها:آهن آپ


بازار فولاد


منتشر شده در یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷