بازار فولاد و ناآرامی های موجود درآن

به گزارش آهن آپ ، نائب رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، نتیجه انجام محتوا شیوه‌نامه تازه تنظیم فولاد را تقسیم مساوی سود در همه چرخه فولاد به دنبال امکان صادرات برای تولیدکنندگان پایین دست دانست و گفت: با انجام دستورالعمل نظاره گر برگشت رونق به صنایع خواهیم بود.
 بدین چهت بعد از چندین ماه کشمکش بر سر نرخ گذاری و عرضه فراورده های فولادی در بورس کالا که افزون بر انتقادات زیاد صنایع پایین دستی به رشد بازار سیاه دامن زده بود، نهایتا دستورالعمل تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد از طرف معاونت اقتصادی رییس جمهور که به تایید معاون اول هم رسیده برای انجام به وزارت صمت فرستاده شده قرار شده تا این وزارتخانه در مدت ۲ ماه بسته به اصلاح گنجایش ها و مشخص کردن اندازه احتیاج حقیقی تمام بخش های تولیدی در سامانه بهین یاب اقدام کند. مسئله ای که با انتقاد زیاد فولاد سازان فولادسازان دنبال شده به طوری که این دستورالعمل را غیرکارشناسی دانسته و عملی کردن آن را عاملی در افزایش دلال بازی عنوان می کنند . 
هرچند این انتقاد فولادی‌ها که با فرستادن نامه اعتراضی تشکیل شده مربوطه به وزیر صنعت، معدن و تجارت همراه بوده از آن طرف اهمیت دارد که در چند سال قبل همواره انگشت اتهامی صنایع گوناگون بوسیله تخصیص مسلط بر تولید برخی فرآورده ها و در نتیجه عرضه قطره چکانی و دست زدن به شکاف نرخ متوجه شرکت های پایین دستی بوده به طوری که می‌توان ابلاغ دستورالعمل بالا را راه حل دولت برای روبرو شدن با رشد تنش های موجود در بازار دانست . 
هرچند علی رغم اعتراضات فولادی‌ها که واقف به سابقه است بیشتر صنایع انجام  این قرار داد را افزون بر تقسیم سود منصفانه در همه چرخه فولاد زمینه ساز صادرات محصولات نهایی با ارزش افزوده دانسته که قادر است علاوه بر بهتر شدن وضعیت تولید به رشد درامدهای ارزی بی انجامد.

 

برچسب ها:آهن آپ لوله پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱