بازار میلگرد همچنان بی قدرت

بازارمیلگرد

در خرید وفروش این چندوقت میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا قیمت پایه افت پیدا کرده است. این کاهش قیمت از طرف بورس کالا و با افت درصد ضریب جهانی انجام شده است. به نقل از یکی از پرکاران بازار؛ در صورتی که مقدار ثبت درخواست برای خرید انواع مقاطع طویل فولادی و به‌ویژه میلگرد در خرید و فروش های هفته قبل در بازار فیزیکی بورس کالا به مقدار کم رسیده بود، بورس کالا شروع به افت هزار و ۱۰۰ تومانی قیمت پایه عرضه میلگرد کرد تا به این جهت عرصه حضور پرکارتر خریداران را در بازار مهیا کند. 
با دقت به نرخ پایه ۹ هزار و ۹۷۰ تومانی درنظر گرفته شده برای هر کیلوگرم میلگرد در بورس کالا، با حساب کردن مالیات ارزش افزوده و حق الزحمه، قیمت پایه هر کیلوگرم از این محصول به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد. با در نظر گرفتن مخارج حمل و سود عمده‌فروشی نرخ پایه عرضه میلگرد در بورس کالا با قیمت روز این محصول در بازار آزاد یکسان است. 
هرچند افت نرخ پایه به وجود آمده در خرید و فروش های هفتگی میلگرد قابل اهمیت بوده ولی همچنان بعضی پرکاران این بازار اعتقاد دارند که قیمت پایه مشخص شده برای عرضه در بورس بیشتر از توقع خریداران عمده است و این مسئله می‌تواند به تکرار تجربه هفته گذشته در این بازار به مفهوم درخواست کم منتهی شود. با دقت به فصل سرما و آسایش نسبی به وجود آمده در بازار طلا و ارز هیچ‌گونه اشتیاقی به خرید در بازار مقاطع فولادی کشور مشاهده نمی‌شود، در همین حال انبار تجار و حتی کارخانه‌های نوردی با انبوه محصول مواجه است و این مسئله نیز سیگنال مهمی برای ادامه جریان افتی در این بازار تلقی می‌شود و این حدس وجود دارد که پرکاران بازار مقاطع با در نظر گرفتن این سیگنال‌ها با توقع افت بیشتر قیمت، خریدهای خود را تا هفته‌های بعد عقب بیندازند. 
انبوه محصول در انبار تجار و تولیدکنندگان، عدم درخواست مصرفی و ترس از حدس افت بیشتر نرخ ها در هفته‌های آینده مهم‌ترین علت های رخت بربستن پیشرفت از این بازارها هستند.
برچسبها: میلگرد  


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۴۷