بازار ناپایدار آهن

به گزارش آهن آپ ، برگشت کشور چین به بازار صادرات فولاد دنیا با انتهای بحران کرونا ویروس در این کشور و با عرضه نرخ های کاملا رقابتی به بازار به مسئله ای برای صادرات فولاد ایران تبدیل شده است. در طول تحقیقات اعلامی بیلت صادراتی فولاد خوزستان در ماه فوریه با نرخ های ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار در هر تن فوب صادر می شد اما در مزایده انجام شده اخیر، صادرکنندگان ایرانی نتوانستند پیشنهادی بیشتر از ۳۵۰ دلار در هر تن به دست آورند اگرچه همین نرخ نیز برای چنین بازاری مطلوب بنظر می رسد. 

از این جهت کارشناسان به علت افت درخواست در بازارهای هدف ایران (ازجمله عمان، قطر، عربستان صعودی، بحرین و امارات که  درتاثیر کرونا ویروس قرار گرفته اند و مصرف فولاد خود را کم کرده اند ، گمان می کنند که نرخ فولاد و آهن ایران در آینده به ۳۲۰ دلار در هر تن فوب افت میکند و هم چنین اعتقاد دارند که طی به کارگیری دورتازه تحریم های آمریکا، ایران بیشترین شانس برای صادرات را به کشورهای جهان دور و جنوب شرقی (آسیا) دارد و همچنین همینطور توانایی صادرات ایران به کشورهای خاورمیانه وجود دارد. اما متاسفانه هر دو منطقه در اثر کرونا ویروس قرار گرفته اند که حتما سبب افت قابل توجه مصرف فولاد در آنها می شود.

تمام این رویدادها در حالتی است که  چین در پی به دست آوردن سهم بیشتری از بازار می باشد و این خبر خوبی برای فولادسازان ایرانی نمی باشد. بعضی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) آغاز به تحقیق دوباره سطوح مخارج سرمایه ای پروژه های جدید کرده اند که توقع می رود به این جهت سطوح سرمایه گذاری ها افت کند. ابطال یا تاخیر اجرای پروژه های منطقه ایی نیز بر صادرات فولاد ایران اثر میگذارد چراکه GCC دومین هدف اصلی بازار صادرات فولاد ایران است. در این وضعیت نباید تحمیل عوارض ۲۵ درصدی بر روی سنگ آهن و کنسانتره کشور هم نادیدیه گرفت که زمینه را بر این صنعت تنگ کرده است.

برچسبها:آهن آپ


بازار آهن


منتشر شده در دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۲۹