بازار ورق تاثیر پذیر از بورس کالا

قیمت ارز هنوز در جریان کاهشی به سر میبرد و در بازار آهن دراین چند روز شاهد آسایش نسبی بودیم اما در این میان بازار محصولاتی مثل ورق و محصولات ساخته شده از آن مانند لوله و پروفیل بار دیگر شاهد بی نظمیست. البته روز قبل نرخ انواع ورق در انبارا ها پایدار باقی ماند که کمی از سرعت رشدی نرخ انواع لوله و پروفیل در مقایسه به روزهای قبل کم کرد. نرخ این محصولات از چهارشنبه تا روز قبل روی روند افزایشی قرار داشت.
این رویدادها ولی در وضعیتی اتفاق افتاده است که از روز ۱۰ اسفند تا ۱۹ اسفند یعنی از موقع اعلام خبر سعی وزارت صمت برای افت تعرفه واردات ورق فولادی، نرخ انواع ورق سیاه در بازار آزاد به صورت حدودی میان ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان افت کرده بود و میانگین قیمت انواع پروفیل با ضخامت ۲ در بازار آزاد نیز در این مدت زمانی کاهشی تقریبا ۸۰۰ تومانی را تجربه کرده بود. 
ولی چه رویدادی اتفاق افتاد که جریان کاهشی به یکباره تغییر کرد و به جریان افزایشی تبدیل شد در صورتی که سیگنال های مثبتی از حدس افت تعرفه واردات ورق وجود داشت؟ در روز چهارشنبه هفته گذشته موقعی که شرکت بورس کالا در اطلاعیه عرضه خود نرخ پایه ورق گرم HR فولاد مبارکه برای عرضه روز شنبه این هفته را با عدد ۱۶ هزار و ۲۴ تومان اعلام کرد.
این نرخ  درمقایسه به نرخ پایه عرضه گذشته ورق گرم HR فولاد مبارکه در تاریخ ۱۱ اسفند به مقدار ۲ هزار و ۴۳۶ تومان (بدون حساب کردن مالیات) بیشتر بود. روز شنبه هم که این خرید و فروش به نتیجه رسید، شاهد آن بودیم که نرخ کشف ‌شده ورق گرم HR فولاد مبارکه در بورس کالا با افزایشی یک هزار و ۲۲ تومانی درمقایسه به عرضه دو هفته گذشته آن به عدد ۱۷ هزار و ۴۶ تومان (بدون مالیات) رسید. 
نکته مهم وغیرواضح در این میان روش مشخص کردن نرخ پایه ورق گرم مبارکه در عرضه‌های روز شنبه این هفته است؛ شواهد امر نشان می‌ دهد که نرخ پایه این هفته ورق HR مبارکه برطبق قیمت کشف‌ شده عرضه دو هفته گذشته آن مشخص شده بود. ولی در عرضه‌های انتهایی ماه بهمن شاهد آن بودیم که بورس کالا برطبق فرمول دیگری که گفته می‌شود از شورای رقابت دریافت کرده بود و اصول آن مشخص کردن قیمت پایه ورق برطبق نرخ های جهانی بود، قیمت پایه ورق گرم مبارکه را تعیین می‌کرد.
قبل از آن هم فرمول موجود در دستورالعمل فولاد اصول مشخص کردن نرخ ها در بورس کالا بود که البته اجرای این دستورالعمل بدون هیچ‌گونه اطلاع قبلی از طرف مسئولان بورس کنار گذاشته شد. با دقت به صحبت های مقامات وزارت صمت اختیار مشخص کردن نرخ های پایه محصولات فولادی از طرف معاون اول رئیس‌جمهور به صورت کامل به آن‌ها محول شده است، پس در این حالت باید درمورد این که دقیقا بر چه اساسی نرخ پایه ورق را مشخص می‌ کنند، جوابگو باشند.
برچسبها:لوله  پروفیل  ورق سیاه ورق


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۷