بازار ورق دچار تغییرات

بازار ورق‌های فولادی در طول این هفته‌ها ، شاهد رویدادهای شگفت انگیزی بوده است. تغییر نرخ محصولات فولادی اگرچه فقط به نرخ ورق محدود نمی‌شد ولی در بازار ورق رشد نرخ ها حرکتی باورنکردنی داشته است. در این باره کافیست مروری به نرخ ورق گرم فولادی در خرید و فروش های روز قبل بازار آزاد داشته باشیم که با حساب کردن ۹درصد ارزش افزوده به نرخ ۱۵هزار تومان مورد خرید و فروش قرار گرفته بود، در صورتی که همان ورق در بورس کالا با رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی ۱۶ هزار تومان خرید و فروش شد، رویدادی که سیگنال رشد ناگهانی نرخ به بازار آزاد می‌دهد.اگرچه بازرسی جریان خرید و فروش های ورق ناشی از آن است که این دست خرید و فروش ها قبل از این هم سابقه داشته است، در طول دو هفته قبل نیز چنین جریانی در خرید و فروش ها مشاهده شده بود. 
به اعتقاد پرکاران بازار فولادی، علت این رویداد به آگهی دستورالعمل و تشخیص نرخ ها بر طبق ۸۰ درصد نرخ جهانی (CIS) برمی‌گردد، این در صورتی است که فولاد مبارکه با ایجاد نوساناتی در شیوه فروش خود، ورق‌های فولادی را به حالت ال سی به مشتریان می‌فروشد.
تا قبل از تصویب دستورالعمل ساماندهی عرضه و درخواست زنجیره فولاد، خریدار محصول خود را به گونه نقدی از فولاد مبارکه خریداری می‌کرد ولی در شیوه ال‌ سی دو ماه بعد از تحویل محصول، مخارج خرید به تولیدکننده پرداخت می‌شود. به گفته پرکاران حیطه فولاد، فروش اعتباری فولاد مبارکه از جمله مهم‌ ترین علت های افزایش بسیار درخواست در بورس کالا بوده استبه روشی دیگر عرضه ورق گرم در بورس کالا چند ماه قبل تر درخواست زیادی نداشت ولی اکنون به فروش ال سی منتهی به رشد درخواست این محصول شده است.
قابل ذکر است که در طول خرید و فروش ها اخیر، سقف خرید در سامانه بهین یاب برای بعضی محصولات فولادی حذف شد، فولاد مبارکه که هفته قبل سقف معینی برای هر کد خرید در نظر گرفته بود، دراین  خرید و فروش ها اجازه خرید تا سقف ۴۴۰۰ تن به درخواست کنندگان  داد؛ موضوعی که خود به رشد بسیار درخواست کمک کرده است
برچسبها:نرخ ورق گرم


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۰