بازار ورق کوتاه نخواهد آمد

به گزارش آهن آپ ، نرخ ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه هفته قبل در اصفهان ۷۴۰۰۰ ریال و در اهواز ۷۰۰۰۰ ریال اعلام گردید، اما در چهارشنبه همان هفته نرخ ها در اصفهان به ۷۷۰۰۰ ریال و در اهواز به ۷۳۰۰۰ ریال رسید. دلیل این رشد نرخها را می توان در دلایلی چون توقعات تورمی که ثمره از رشد نرخ اسلب و شمش است، دانست و یا از هزینه های تبدیل در کارخانه نورد و لوله جستجو کرد. در نتیجه جریان افزایشی نرخ ها در صورت رشد بهای شمش کاملا قابل تصور می باشد. 

از جهت دیگر شنیده شده که فروش های اعتباری فولاد مبارکه کم شده و پروفیل سازها باید خرید نقدی داشته باشند که همین موضوع سبب کوچک شدن حجم خرید و فروش ها شده است. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه در ابتدای هفته گذشته بصورت متوسط ۸۰۹۵۰ ریال نرخ داشت ولی تا چهارشنبه همان هفته با پرش زیادی به ۸۶۵۰۰ ریال رسید. قسمتی از این رشد نرخ بیانگر اقدام فولاد مبارکه می باشد زیراکه  نرخ اصلی اعلامی مبارکه در هفته قبل بیشتر از نرخ هفته های گذشته بوده است و همین موضوع سبب شده تا نرخها در بورس  کالا جریان صعودی را طی کنند. اما مهم ترین عواملی که سبب رشد نرخ های ورق مبارکه شده است، زمان تحویل آنهاست که انتهای فروردین و انتهای اردیبهشت ماه سال آتی می باشد. همین موضوع به خریداران این امید را می دهد که تردید افت نرخ نیست و آنها می توانند در انتظار رشد نرخ از فروردین ماه سال آینده  به بعد باشند.  

 در این وسط ورق گرم اکسین نیز به جریان صعودی خود ادامه داد و متوسط نرخ روز شنبه برای ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر که ۸۱۸۷۵ ریال بود تا چهارشنبه به ۸۶۴۱۳ ریال رشد یافت. مهمترین تاثیر رشد نرخ آن است که فروشنده ها به امید بیشتر شدن نرخ دست از فروش کالا بر می دارند و همین کار به بیشتر شدن نرخ کمک میکند.  متوسط نرخ ورق سرد نیز افزایشی بوده و دلیل این رشد نرخ خرید و فروش های مچینگ در بورس کالا عنوان شده است که فولاد مبارکه ۷۲۵۹۶ تن کالا را در نرخ ۸۴۶۹۷ ریال با تحویل ۳۱ اردیبهشت سال ۹۹ به فروش رساند. دلیل دیگر نیز کم شدن عرضه ورق روغنی در برابر رشد حجم درخواست آن می باشد. ورق گالوانیزه نیز مانند دیگر اقلام آهنی با رشد نرخ مواجه می باشد، زیراکه متوسط نرخ آن در روز شنبه ۹۹۴۰۸ ریال بوده و در ادامه به ۱۰۴۸۰۸ ریال رسید که دلیل این رشد را در  بیشتر شدن نرخ ورق گرم بعنوان ورق پایه می توان تحقیق کرد.

برچسبها: آهن آپ ورق گرم ورق گالوانیزه ورق روغنیمنتشر شده در چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴