بازار پرهیجان نرخ گذاری فولاد

به گزارش آهن آپ ، هفته قبل ، علیرضا رزم‌ حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در تصمیمی غیرمنتظره اطلاع از افت نرخ پایه شمش فولاد در خرید و فروش  بورس کالا داد. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در نامه‌ ای خطاب به بورس کالا نوشت: در پی جلسه قرارگاه جهش تولید به ریاست علیرضا رزم حسینی واجب است از تاریخ ۱۶ دی۱۳۹۹، قیمت  پایه فرآورده های فولادی بر اساس ۷۰ درصد CIS لحاظ شود.
اسماعیلی مقصود از این قانون را افت قیمت  کالای نهایی دانست و تاکید کرد که صادرات فولاد می بایست  سوای از موضوع فروش داخلی این کالا مورد توجه قرار گیرد. هرچند شرکت بورس کالای ایران تقاضای معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت را نپذیرفت و تاکید کرد که در ارتباط بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد ساماندهی بازار با شرکت بورس کالای ایران، قوانین و مقررات بازار سرمایه مسلط بر بورس‌های کالایی درمورد قیمت کالاها و فرآورده ها، تأیید خرید و فروش، سقف رقابت برابر بند مصوب مربوط مجری خواهد بود.
در دیگر موضوعات مشترک و مربوطه، بعد از تشکیل  جلسات هماهنگی میان  بورس کالا و وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصول پیشنهادی حسب مورد به سازمان بورس و اوراق بهادار یا شورای ‌عالی بورس برای رسیدگی و تصمیم در چارچوب قوانین و مقررات عرضه می‌شود؛ لذا مسئله نامه جناب‌عالی به قسمت مرتبط در سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیرخانه شورای‌عالی بورس برای طرح و گرفتن تصمیم در شورای‌عالی بورس واگذار خواهد شد. با این حال، وزیر و معاونت معدنی وی، همواره به افت  قیمت اصلی شمش فولاد اصرار دارند.
 در همین حین، مسئله نرخ گذاری فولاد به اندازه ای داغ شده که سیاستمداران در حیطه های مختلف  از نمایندگان قوه مقننه گرفته تا دولتمردان و حتی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم  وارد این موضوع شده اند و خواهان اصلاح این وضعیت شده‌اند. اگرچه باید اذعان کرد که هریک از این سرپرستان ساز خود را می‌زند؛ ‌سازی که با دیگری همخوانی ندارد.
 به گزارش خبرنگاران، غلامرضا مصباحی ‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعتراض به ابلاغیه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت فرمود: براساس ماده ۱۸ قانون پیشرفت ابزارها و نهادهای مالی تازه، دولت وظیفه دارد تمام محصولات  تصویب شده در بورس را از نظام نرخ گذاری  خارج کند؛ بدین جهت مصوبه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس  بر اعمال قیمت اصلی  ۷۰ درصدی، خلاف قانون و در تضاد آشکار با ذات بازار سرمایه است.
وی حین تاکید بر غلط بودن افت قیمت پایه شمش فولاد در خرید و فروش  بورس کالا اضافه کرد: عملی شدن این ‌گونه تصمیمات، حیطه رانت و سودجویی را در چرخه فولاد محیا می‌کند، به ضرر شرکت‌های تولیدکننده در این چرخه ختم خواهد شد و در آخر هم مصرف‌کننده نهایی هیچ سود و بهره‌ای از این وضعیت نخواهد برد.

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۲۸