بازبینی جریان مصرفی آهن آلات


بر طبق تحلیلگران آهن آپ، حقیقت این است که حجم نقدینگی در سال‌های قبل هرزمان به هر قسمت اقتصادی جاری شده است، مانند سیلی مخرب نرخها را دست‌خوش اعدادی که قابل تصور نیست ساخته که این کار در قسمت‌های مسکن، طلا، ارز و ... به خوبی آزمایش شده است. در قسمت فولاد نیز از زمستان امسال، به خوبی روند نقدینگی توانسته اثرات ویرانی خود را بر جسم بی جان بازار آهن بر جای گذارد و در وضعیت کسادی اکنون فعالیت‌های عمرانی و ساختمان‌ سازی، محاسبه ها بیانگر افزایش نرخ حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصدی در عرصه محصولات فولادی درمقایسه به نیمه سال ۹۸ می باشد.

 آمارهای قبلی بیانگر آن است که مقدار مصرف محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ورق، انواع مقاطع ساختمانی و ..) درسال تقریبا ۱۵ تا ۱۸ میلیون تن می باشد که این مهم با شرایط طرح‌های عمرانی، پیوستگی عمیقی داشته است و طرح هایی مانند مسکن مهر باعث واردات فولاد از کشورهای همسایه شمالی به کشور شد. برآوردهای انجام شده از شرایط  فلز راهبردی فولاد، واضح است که صنایع وسیع امروز وابسته به محصولات این قسمت می باشند، به صورتیکه صنایع خودروسازی و لوازم خانگی با این قسمت ارتباط بسیار نزدیکی دارند و هر نوع تغییرات تولید و نرخ در این زمینه بسیار بازار مصرف را گرفتار تغییر ودگرگونی می‌سازد. امروز گنجایش فولادسازی کشور به بیشتر از ۳۵ میلیون تن رسیده و مقدار تولید هم اضافه بر ۷۰ درصد گنجایش است که گمان میشود تا افق دور انداز ۱۴۰۴ به عدد ۵۵ میلیون تن گنجایش برسد که می‌تواند مقام کشورمان را در میان فولادسازان از رتبه دهم اکنون به هفتم پیشرفت بخشد. 

در قسمت فولاد شاهد تشکیل گروه های برای هم‌سویی برنامه ها و خواسته‌های مورد نیاز با بقیه نهاد های وابسته انجام شده است و وزارت صنعت هم برای مدیریت بازار در این دوره، تدبیرهای لازم را با تولیدکنندگان فولادی مانند پرکاران قسمت شمش، تولیدکنندگان ورق و لوله و پروفیل، تولیدکنندگان آهن اسفنجی، پرکاران زمینه کنسانتره، گندله و سنگ آهن داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران مربوطه در راه مدیریت بازار محصولات فولادی انجام داده است.

برچسبها:آهن آپ تیرآهن میلگرد ورق لوله  پروفیل


منتشر شده در سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۱۳