بازبینی رشد نرخ ها

بر اساس جریان هر ساله هفته انتهایی بهمن و دو هفته اول اسفندماه زمان اوج درخواست های فصلی در بازار بوده ولی در طول امسال به علت تکانه‌های قیمت آزاد ارز و همچنین افزایش نرخ‌ها در بازار داخلی، شاهد آن بودیم که خریدهای سنتی سریعتر از انتظار به بازار وارد شد؛ همین کار به افزایش  افسارگسسته نرخ‌ها دامن زد. اولین شواهد از افت قیمت آهن را در انتهای روز سه شنبه این هفته در بازارهایی مانند میلگرد آجدار و تیرآهن شاهد بودیم.

این کار که بازار آهن در کنار بقیه بازارهای کالایی در یک جریان رشد قیمت تغییر کرده باشد، اتفاق شگفتی نیست اما باید به این نکته نیز اشاره داشت که قیمت میلگرد در مقابل هر کیلوگرم از ابتدای مهرماه تا روزهای قبل از ۴هزار تومان به بیشتر ۷ هزار تومان رسیده است که خود یک سابقه معنی‌دار در افزایش نرخها به حساب می آید و از افزایش ۷۵ درصدی روایت دارد. این افزایش نرخ در وضعیتی درج شده  که بهای شمش فولاد در بازار داخلی از نرخ های صادراتی نیز بیشتر شده است و خود یک داده شگفت آور محسوب میشود

از طرفی دیگر ایران از کمترین نرخ تمام شده فولاد در تمامی دنیا بهره مند است و با دقت به تغییرات قیمت ارز می‌توان گفت که با محاسبه قیمت دلار آزاد، هیچ تولیدکننده‌ای در دنیا قدرت رقابت با ایران را ندارد اما در همین وضعیت نیز شاهد آن هستیم که نرخ های داخلی افزایش بیشماری داشته است. آمارها نشان میدهد که رشد نرخ آهن آلات با مرکزیت میلگرد از مهرماه تا چند روز آخر، یکی از بیشترین افزایش قیمت ها را در تمامی بازارهای داخلی به خود تخصیص داده است؛ در نتیجه می توان به این صورت گفت که بعد از طلا، طلایی‌ترین بازار داخلی ایران، بازار میلگرد بوده است.

رشد غیر عقلانی نرخ ها نه تنها شگفت آور، بلکه غیرقابل توضیح است. توضیح ناپذیری این نرخ را میتوان در رفتار پرکاران  بازار در طول روزهای قبل مشاهده نمود زیرا با اعلام تخفیف های نجومی در این بازار روبه رو بودیم که این کار خود به صورت آشکار نشان می‌دهد نرخ‌های قبلی زیاد هم حقیقی نبوده است.

برچسبها: میلگرد آجدار  تیرآهن قیمت میلگردمنتشر شده در یکشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۵۸