بازرسی آمارها از عرضه محصولات فولادی

برطبق گزارش تحلیل گران آهن آپ درباره شرایط بازار آهن، بازرسی آمارها از عرضه محصولات فولادی، بهتر شدن عرضه شمش و افت عرضه ورق نقل دارد .  تولید کنندگان فولاد بر طبق آخرین مصوبه کمیته مدیریت بازار مسئول به عرضه ۶۰ درصد ورق و شمش در بورس شده اند.  از این جهت به اعتقادات کارشناسان بازار آهن، عرضه ی ۴۰۲ هزار و ۸۹۵ تن شمش بلوم و تختال در بورس قابل نمایش می باشد. و مقدار عرضه شمش در بورس ۶۶ درصد رشد یافته است. 

به گفته ی  دبیر کمیته نورد کاران: اکنون، یک ششم احتیاج داخلی وارد بورس کالا می‌ شود و متأسفانه در این بازار نرخ گذاری‌ ها به حالت مهندسی شده رخ می دهد و همین کار سبب شده که نرخ مواد خام تا ۳۰ درصد از نرخ جهانی بیشتر شود . در این بین، بازار ورق به صورت کامل به حال خود واگذار شده و انگار کسی قرار نیست جلوی نرخ های فضایی بازار را بگیرد، در ماه پیش از یک طرف به صورت متوسط نرخ ورق در بازار آزاد، ۳۰ درصد بیشتر از قیمت جهانی بوده و از طرف دیگر عرضه در بورس هم روند کاهشی داشته است که مقدار انواع ورق صادر شده در بورس کالا در مرداد ماه امسال  ۲۵۴ هزار و ۳۵۴ واحد بود  که در شهریور ماه به ۱۹۹ هزار و ۹۹۹ واحد رسید.

 به تعبیر دیگر ورق عرضه شده در ماه شهریور افت ۲۱ درصدی یا ۵۴ هزار و ۳۵۵ تنی را نمایش می‌دهد.  کل تولید کنندگان ورق به فرمان مسئول وزارت صمت  موظف به عرضه محصول خود در بورس هستند؛ مجلس هم چند بار در این باره با مسئولان دولتی گردهمایی گذاشت ولی این رفتارها حریف تولید کنندگان ورق نشده است. به گفته کارشناسان صنعت آهن و فولاد افت عرضه ورق را دلیل دست تنها بودن فولاد مبارکه اصفهان در عرضه ورق می دانند.
برچسبها:آهن آپ بازار ورق 


منتشر شده در یکشنبه، ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳