بازرسی تغییرات میلگرد در بازار آهن


به گزارش آهن آپ ، نرخ میلگرد آجدار روز شنبه هفته قبل در پیشگاه ۹۰۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۹۹۴۲۴ ریال رسید. از اواسط هفته ی قبل دوباره قیمت میلگرد  زیاد بود و همه نگاه ها به خرید وفروش شمش روز چهارشنبه جمع شده بود. روز چهارشنبه نرخ شمش در بورس با تقریبا ۲۰۰۰ تومان بیشتر از نرخ های پیشین بود، که باعث شد بعضی از تجارت کنندگان که توقع این رشد نرخ را نداشتند روز چهارشنبه با ملاحظه بیشتری کالاهای خود را به بازار عرضه کنند. البته با خرید وفروش بورس و رشد نرخ به یک دفعه فروش ها تعطیل شدند و برخی از کارخانه ها نرخ میلگرد را بیشتر از ۱۰ هزار تومان در سایت هایشان اطلاع رسانی کردند. بعدازظهر چهارشنبه خرید وفروش شمش باطل شد. 
در هر صورت در هفته ی قبل سهمیه خرید میلگرد و تیراهن در بورس باز هم افت کرد و از سوی دیگر حجم عرضه هر واحد تولید کننده شمش به ویژه فولاد خوزستان در بورس به زیر آمد. این دو چراغ اشاره گر آن است که سیاست مدیریت عرضه و محدودیت آن تداوم میابد. در سال قبل از ابتدای فروردین ماه تا ۱۲ تیر ماه ۹۸ جمعا ۲۴۶ هزار و ۵۹۸ تن میلگرد و تیراهن در بورس فروخته شده است. در زمان شبیه امسال ۷۰۵۰۱۲ تن سبد میلگرد و تیرآهن در بورس خرید و فروش شد، به این مفهوم که قریب به سه برابر بیشتر. دولت هم بسیار روی نرخ ها نگرش کرده است، با این حال نرخ ها در مقابل به ابتدای سال قبل حدودا سه برابر شده است. 
یک دلیل این کار رشد نرخ ارز است. دلیل دوم محدودیت فروش مستقیم میلگرد از طریق کارخانجات اصلی می باشد که امسال مسئول شده اند کالای خود را در بورس عرضه کنند. اما علت مهم سرگردانی دولت و مداخله  های بی مورد دولت در سیاست گذاری بازار فولاد است. از یک سمت، ارتباط معدنی ها با تولیدکنندگان شمش معین نیست.
برچسبها:میلگرد آجدار آهن آپ میلگرد تیراهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵