بازرسی جریان آهن در بورس کالا

بازار آهن در بورس کالا

با بازرسی آمارهای خرید و فروش ها در بورس کالای ایران بررسی می‌شود که فقط ۲۴ درصد از کل شمش خرید و فروش شده در بورس کالا در سال ۱۳۹۸ بهگونه محصولات طویل مانند انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بورس عرضه و خرید و فروش شده و بقیه به نرخ آزاد در بازار فروخته شده است. این مقایسه در ۷ ماه امسال کمتر از ۴۰ درصد است.  به عبارتی بیشتر از ۶۰ درصد شمشی که در بورس خرید و فروش شده، با نرخ های تنظیم شده یا به روشی با نرخ دستوری، به نوردکاران داخلی تحویل و در بازار آزاد خرید و فروش شده و قسمتی نیز صادر شده است. البته این شرایط در سال ۱۳۹۷ نیز با سرعت زیادی انجام می‌شده و از ابتدای سال ۱۳۹۷ محصولات فولادی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و به روش دستوری نرخ‌گذاری می‌شده، اما بر عرضه محصولات نوردی هیچ مدیریتی صورت نمی‌گرفته که دربرابر این مدیریت نشدن ها چند هزار میلیارد رانت به جیب افراد کمی سرازیر شد.
محمدی درباره علت های اشتیاق نداشتن نوردکاران به ارائه محصولات خود در بورس کالا، گفت: خیال می‌کنم شرکت‌های نوردی نیز میلی به فروش محصولات خود به نرخ دستوری ندارند. نکته حائز اهمیتی که همچنان مورد ناآگاهی واقع شده، لزوم عرضه محصولات نوردی در بورس بوده است، این در صورتی است که مردم احتیاج به میلگرد و کلاف و تیرآهن و پروفیل دارند نه شمش و تختال و ورق. اگر نظارتی شود که نخست کارخانه‌های نوردی محصولات نوردی خود را در بورس عرضه کنند و به میزان عرضه و با نرخی ماخوذ از نرخ محصولات نوردی در بورس، شمش و تختال مورد احتیاج شرکت‌های نوردی از طریق فولادسازان تامین شود، می‌توان انتظار بود مردم احتیاج خود به محصولات فولادی را با نرخ ارزان‌تری تامین کنند و پیشنهاد می‌شود اول میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل و لوله در بورس کالا به نرخ عقلانی ماخوذ از نرخ های جهانی و با قیمت ارز نیما یا سنا عرضه شود و شمش فولادی تقریبا از نرخ محصولات فروش‌رفته در بورس کالا، به عرضه‌کنندگان محصولات نهایی تحویل شود.
سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن فولاد با گفتن اینکه نوردکاران در مقابل افت نرخ میلگرد استقامت کرده و در برابر، ۶۵ درصد محصول خود را در بورس عرضه نمی‌کنند، اعتقاد دارد این صنف با شعار پشتیبانی از حقوق مصرف کننده به دنبال نگهداری منافع شخصی خود هستند و در برابر خرید شمش ارزان، محصول گران را به مصرف‌کننده نهایی عرضه میکنند. به صورتی که علی رغم افت نرخ شمش، نرخ میلگرد آن هم در بورس افت کمی پیدا کرد و در حقیقت این ارزانی شمش فولاد در میانه راه ناپدید شد و به مردم نرسید.
برچسبها:میلگرد، تیرآهن، نبشی  ناودانی پروفیل کلاف ورق لوله


منتشر شده در دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۴۱