بازرسی دلیل افزایش نرخ آهن

بازار آهن

محمد آزاد، رییس قبلی اتحادیه آهن و فولاد در مورد آمار انشار داده شده درباره رشد سه برابری نرخ تیرآهن گفته است : این آمار در مقایسه به انتهای سال ۹۸ گفته شده و آمار صحیحی است. قیمت برخی اقلام مانند ورق آهنی حتی چهاربرابر شده، نرخ تیرآهن نیز قریب ۳ و نیم برابر شده است. کالایی که کیلویی ۳ تا ۴ هزار تومان بود اکنون به کیلویی ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان رسیده است.
 به بیان او دلیل رشد نرخ ها این است که بر طبق نرخ فوب جهانی به دلار هر کالایی را به ریال تبدیل می‌کنند و به عنوان نرخ پایه ارئه می‌دهند در صورتی که این رفتار اشتباه است، ما که واردات نداریم و حتی این کالا را صادر می‌کنیم و نرخ آن در داخل هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد.
 این رفتارها سبب رشد نرخ آهن شده است. با این رشد نرخ تقریبا ۲۰درصد از خریداران آهن افت کرده و افرادی که تونایی خرید نیستند، کارهایشان را به تعویق انداخته‌اند. حمیدرضا رستگار، رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد نیز در مورد گرانی‌های اخیر در بازار آهن و فولاد می‌گوید: فولاد یکی از کالاهای بنیادی و پر استفاده در هر کشوری است و از جمله کالاهایی حساب می‌شود که می‌تواند به پیشرفت کشورهای در حال گسترش کمک کند. آهن و فولاد از کالاهای راهبردی در کشور ما هم حساب می‌شوند که در صنایع مختلف از ساخت و ساز مسکن گرفته تا لوازم خانگی و خودروسازی و صنایع کشاورزی و... استفاده دارد ولی رشد تحریم‌ها، تغییرات ارزی و افزایش قیمت تورم سبب گرانی‌های اخیر شده است.
این پرکار حیطه آهن در ادامه به شفاف‌سازی نرخ ها اشاره می‌کند و بر این اعتقاد است که در بازار آهن رقابت سالم وجود ندارد و در قسمت توزیع آهن در بازار مسئله هایی وجود دارد که باید رفع شود. او در این خصوص می‌گوید: متاسفانه جریان توزیع آهن و فولاد در کشور سیستماتیک نیست و بعضی تولیدکنندگان گمنام شروع به توزیع آهن در بازار و قیمت گذاری این کالا می‌کنند و همین مسئله سبب بی نظی بازار شده است.
برچسبها:نرخ تیرآهن ورق آهنی 


منتشر شده در دوشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۲