بازنگشتن میلگرد به نرخ پایدار

میلگرد


در روز سه‌شنبه ۱۷ تیر بازار آزاد محصولات فولادی از پایداری نسبی بهره مند بود، رسیدن قیمت ارز به مرحله نزولی نرخ این بازار را مدیریت کرد اما این پایداری نرخی در این بازار تداوم نشد و بازار در روز انتهایی خرید و فروش خود در هفته قبل شاهد موج جدیدی از رشد نرخ بود اگرچه رشد قیمت ارز در این زمان بر نرخ بقیه محصولات فولادی نیز تاثیرگذار شده اما در بقیه محصولات میانی و انتهایی فلزی، اضطرابی شبیه خرید و فروش بازار آزاد و بورس فولادی‌ها وجود ندارد، این مسئله به زیاد بودن توانایی نقدشوندگی محصولات فولادی برمی‌گردد. 
فولاد از توانایی نقدشوندگی بسیار زیادی در مقابل بقیه فلزات بهره مند است و همین مسئله نیز سبب رشد ظهور واسطه‌گران در این بازار می‌شود. همچنین خریداران این بازار اعتماد دارند که با دقت به میدان بزرگ مصرف فولاد، در فروش محصول با مسئله اندکی روبه رو می‌شوند اما وضعیت در بقیه فلزات این گونه نیست زیرا محدودیت طیف کالاهای مصرفی توانایی نقدشوندگی را در آنها اندک تر کرده و همین مسئله نیز سبب شده تا میل دلالان برای ظهور در این افت یابد. در این وضعیت ضعیف بودن دولت در مدیریت بازار ارز و سکه و هم چنین در تشخیص روش نرخ‌گذاری محصولات زنجیره فولاد و با ارزش تر از آن مدیریت بر رشد نرخ افسار گسسته مقاطع فولادی بسیار آشکار می باشد.
البته بعضی کارشناسان نرخ های بسیار زیاد را در آینده به شدت نزدیک  برای بازار آهن عنوان می کنند که برهان آنها به دو علت تکیه زده است: 
ابتدا، مسئله عرضه مواد اولیه و آهن اسفنجی و دوم، چراغ هایی که از بورس به بازار داده می شود. ولی تعدادی نا موافق این فرضیه هستند و توقع دارند که قیمت میلگرد نمی تواند به بیشتر از قیمت ورق برسد. دید انها این است که بازار میلگرد در حال پر کردن مسافت خود تا بازار ورق است و در عمل پوچی به وجود امده را طی کرده و تا نقطه اوج خود یک الی دو پله بیشتر جا ندارد.
برچسبها:قیمت میلگرد  ورق


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۱