باطل شدن ممنوعیت صادراتی فولاد

 

به گزارش آهن آپ ، پرکاران قسمت معدنی با هرگونه محدودیت برای حلقه های چرخه های تولید فولاد در صادرات مخالفت می کنند و باید صادرات آن هم در صورت امکان به شکل رقابتی صورت گیرد و همینطور صادرات در همه قسمت ها آزاد باشد و نرخ گذاری ها بر اساس اصولی صورت گیرد.
برای پشتیبانی از چرخه فولاد و صنایع پایین دستی، صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله بوسیله وزارت صمت صرفا با گرفتن مجوز از طرف معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و همینطور پرداخت عوارض مجاز است و این وزارتخانه اطلاع داده است که در برای پشتیبانی  از تولیدکنندگان فولاد و لزوم  دقت به ارز آوری چرخه تولید این فرآورده ها، صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله فقط در وضعیتی مجاز خواهد بود که احتیاجات تولیدکنندگان فولادی کشور تهیه شود. درنامه ای از طرف مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت خطاب به مدیر کل دفتر صادرات گمرک، مانع های صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله که صادرات سنگ آهن منوط به گرفتن مجوز معاونت معدنی وزارت صمت می باشد را بی اثر بیان کرد.
سجاد غرقی، نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در مورد موضوع باطل شدن مانع های صادرات سنگ آهن، کنسانتره، گندله در صحبتی با خبرنگاران اعلام کرد: صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت فقط با گرفتن مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و همینطور پرداخت عوارض مجاز است. این دستورالعمل ایده ا ی بزرگ و به زیان قسمت معدن بود و صادرات این فرآورده ها از چرخه  تولید قدغن شد و با مسائلی  روبرو شد و منفعتی برای حلقه شمش فولاد ایجاد شد.

با دقت به بند اول ماده ۲۳ قانون احکام دائمی برنامه های پیشرفت کشور، نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، بیان کرد: خودداری از صادرات خلاف قانون است و باطل کردن این دستورالعمل می بایست قبل تر از این ها بیان می شد. نرخ گذاری امری، شیوه نامه ها و دستورالعمل ها، از اصلی ترین مشکلات  معدن و صنایع معدنی ایران می باشد که پرکاران قسمت معدن و صنایع معدنی همچنان در ارتباط با زیان هایی که برگرفته از این کارها هستند، هم عقیده هستند. 
قسمت معدن بیشتر از ۲ سال است که در قسمت صادرات با مسائلی روبرو  است و آن هم توسط دستور العملی بود که براساس آن همانطور که قبل تر هم  گفته  شد، صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله با گرفتن مجوز و هم پرداخت عوارض مجازاست، که این دستورالعمل سبب شد معدنی ها قسمت بزرگی از بازار صادراتی خود در عرصه بین المللی را از دست بدهند و ریب های فرآورده های ایرانی توانستند به آسانی جایگزین ایران در بازار جهانی شوند.
پس از سعی های زیاد و رد کردن مسائل ، این بخشنامه بالاخره باطل شد. حال تولیدکنندگان تنها می توانند قسمتی کوچک از بازار پیشین خود را داشته باشند و دوباره باید از اول در پی  بازاریابی و یافتن  بازار هدف صادراتی باشند، همه  این مسائل توسط معلوم نشدن چشم انداز بلند مدت در برنامه ها و تصمیمات ناگهانی است.
 

برچسبها: آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۱۴