بحران زدگی نرخ آهن

بازرسی شرایط بازار آهن در روز قبل بیانگر ادامه جریان افزایشی نرخ ها در این بازار می باشد. از یک طرف تغییرات قیمت دلار در کانال ۲۳ و۲۴ هزارتومان و از طرف دیگر افزایش ۳درصدی نرخ پایه شمش در خرید و فروش های روز گذقبلشته بورس کالا، سبب شدند تا نرخ ها در بازار آهن همچنان سیر افزایشی خود را حفظ کنند.
در وضعیت پیش رو شواهد بیانگر آن است که عوامل اثر گذار بر بازار و همچنین فولادسازان به این موضوع که بازار در برابر افزایش نرخ ها و افت نرخ های جهانی ناتوان بوده، توجهی نمی کنند و در برابر وزارت صمت و بقیه نهادهای پرکار در این حیطه فقط ناظر بر شرایط موجود هستند و حتی از طرف مجلس نیز عکس العمل در این خصوص مشاهده نمی شود.
اینگونه به نظر می رسد که در ماه های انتهایی دولت کنونی، مجلس و همچنین دولت نسبت به عکس العمل در خصوص با بی نظمی های موجود عقب نشینی کرده اند؛ البته لازم به گفتن است که قبل از این نیز کسی توانایی مقابله با رانت فولادسازان و انحصار بورس کالا را نداشت. از طریق اینکه نرخ شمش به ۹۶ درصد نرخ شمش صادراتی ایران و ۹۷ درصد شمش صادراتی CIS رسیده است، بنابراین  دور از توقع نیست که دوباره با نرخ های بیشتر از نرخ های جهانی روبه رو شویم.
تحت تاثیر عوامل گفته، در نرخ های روزانه میلگرد که از طرف تولیدکنندگان این حیطه اعلام می شود، شاهد رشد نرخ میلگرد در روز قبل بودیم، به گونه ای که بیشتر اصول فروش میلگرد نرخ های خود را چیزی تقریبا ۵۰ الی ۳۵۰ تومان رشد دادند و تنها تعداد کمی نرخ های میلگرد تولیدی خود را بدون نوسان اعلام کردند. لازم به گفتن است که بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ با عدد ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و کمترین قیمت این محصول با قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام و روانه بازار شد.

رشد نرخ در بازار نبشی و ناودانی نیز ادامه داشت، به صورتی که هم نرخ نبشی و هم قیمت ناودانی از طرف تولیدکنندگان این قسمت با رشد تقریبا ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی اعلام و در دسترس خریداران قرار گرفت. رشد نرخ آهن آلات به بازار تیرآهن نیز رسید؛ نرخ تیرآهن کیلویی ۵۰ الی ۱۰۰ تومان رشد کرد و قیمت تیراهن شاخه ای نیز با رشد تقریبا ۱۰ الی ۴۰ هزارتومان همراه با ثبات روبه رو بود.
در بازار پروفیل شاهد تغییر نرخ این محصول بودیم، به صورتی که بعضی از مبادی فروش، نرخ پروفیل تولیدی خود را تقریبا ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان رشد دادند؛ در برابر بعضی نیز افت ۲۰۰ تومانی را در نرخ محصول خود اعمال کردند و حتی ثبات نرخ نیز از طرف بسیاری از تولیدکنندگان به چشم می خورد.
بی فکری و عدم مدیریت درست برای نظم دهی شرایط بازارآهن سبب شده تا وضعیت این روزهای این بازار بحرانی تر از گذشته شود؛ بحرانی که سبب از میان رفتن درخواست و عقب نشینی خریداران از خرید انواع آهن آلات شده است.
برچسبها:میلگرد نبشی  ناودانی تیرآهن  پروفیل


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴