بخشنامه جدید در راستای واردات ماشین آلات معدنی

به گزارش آهن آپ:

در کشورایران هم اکنون ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات‌معدنی فرسوده‌وجوددارد که بازسازی آن ها منجر به افزایش راندمان معادن کشور میشود.فرسودگی ماشین آلات باعث میشود علاوه بر کاهش بهره‌وری معادن ،معادن فعال نیز تعطیل شوند.
براساس این آمار اعلام شده از سوی معاون معادن وزیر صنعت برنامه ریزی شده سالانه ۲ هزار تا ۲۵۰۰ دستگاه نوسازی میشود.

 به گفته‌رضا محتشمی‌پور سال ۹۹بخشنامه ‌ی صادر شد و واردات این نوع ماشین آلات موکول شد و بعد در مقطعی با شرایط سخت مجوز واردات ماشین آلات معدنی داده شد و منجر به افزایش قیمت ۷۰ درصد بیشتر از قیمت تمام شده رسید، که قیمت اجاره ماشین‌آلات در برخی مناطق مانند شرق کشور بسیار افزایش داشت.

براساس بخشنامه جدید برای واردات ماشین‌آلات جدید معدنی، واردکننده هیچ محدودیتی ندارد، اما برای ماشین‌آلات دست دوم محدودیت‌های در نظر گرفته شده است. بر این اساس واردات ماشین‌آلات زیر ۵ سال ساخت چنانچه سابقه ساخت داخل  رانداشته باشند برای همه معدن‌کاران آزاد است و واردات ماشین‌آلات بین ۵ تا ۱۰ سال از مقرراتی پیروی می‌کنند که بر اساس ظرفیت واحدها سنجیده می‌شود.

محتشمی‌پور اظهارکرد علاوه بر روند در نظر گرفته شده برای واردات خودرو برای تولید مشترک ماشین‌آلات معدنی سنگین با یکی از تولیدکنندگان دنیا هم در حال مذاکره هستیم.


منتشر شده در دوشنبه، ۰۹ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۵۴