بخشودگی مالیات فرآورده های فولادی

به گزارش آهن آپ ، رسیدگی به جزئیات طرح پیشرفت و تولید پایدار چرخه فولاد طبق سخنان نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اتمام رسیده و برنامه ذکر شده در این کمیسیون به تصویب رسیده است. وی همچنین تاکید کرد: بخشودگی مالیاتی برای فرآورده های میانی و ابتدایی فولاد در این طرح برداشته شده است، اما فرآورده های پایانی چرخه همواره معافیت مالیاتی خواهند داشت، چرا که تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست که توسط معافیت مالیاتی به خام فروشی کمک کنیم.
با دقت به اینکه روز ۲۳ دی همه طرح پیشرفت و تولید استوار چرخه فولاد با ۱۶۸ رای موافق، ۲۲ رای مخالف و ۸ رای ممتنع در صحن آشکار مجلس به تصویب رسید و قرار شد جزئیات آن با مشورت دوباره نمایندگان مجلس و دولت در کمیسیون صنایع و معادن رسیدگی شود، حالا نایب رئیس این کمیسیون از پایان بررسی جرئیات این طرح و همینطور تصویب آن خبر داده است.
علی جدی در این حیطه در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: جزئیات طرح پیشرفت و تولید استوار چرخه فولاد در کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید. هرچند لازم به ذکر است که پیش از این تمام این  طرح در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده بود ولی برای بررسی جزئیات به کمیسیون صنایع انتقال داده شده بود. در رسیدگی های کمیسیون مواردی از این طرح دست خوش دگرگونی هایی شد ولی مسئله تاصلی مانند عرضه تمام چرخه فولاد در بورس به تصویب رسید.
وی با اشاره به مسئله تاکید برطرح فولادی مجلس بر صادرات نهایی چرخه فولاد، ادامه داد: معافیت مالیاتی برای فرآورده های میانی و ابتدایی فولاد در این طرح برداشته شده است ولی فرآورده های پایان چرخه فولاد همواره دارای معافیت مالیاتی خواهند بود. این تصمیم به علت جلو رفتن تولید به طرف پایان چرخه و همینطور خودداری از خام فروشی گرفته شده است.
همانگونه که بیان شد، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی کمک به خام فروشی از راه معافیت مالیاتی قابل قبول نیست. در ارتباط با سنگ معدن هم مردم دارای منفعت هایی هستند که به آن هم باید دقت شود، اینکه هم معافیت مالیاتی وجود داشته باشد و هم صادرات به شکل خام فروشی انجام شود امکان پذیر نیست.
جدی در رابطه با اثرات نرخ فولاد بر صنایع کشور اعلام کرد: با وجود اینکه تولید فولاد در کشور اضافی بر مصرف است ولی در قسمت عرضه با بعضی مسائل مواحه شده است. در آخر تولید کنندگان فولاد بر طبق طرح مجلس باید نخست شروع به عرضه فرآورده های خود در بورس کالا کنند و در صورت نبود خریدار برای فرآورده هایشان قادرند صادرات خود را صورت دهند.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳