بدنام شدن پرکاران بازار آهن به رانت

 

بازار آهن

طبق بررسی های بخش خبر آهن آپ، انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور بیان کرد که همه ی خریدارن ورق‌هایی که در بازار بورس کالا توزیع می‌شوند از اعضای انجمن ما نیستند. وی همچنین بعضی از پرکاران بازار فولاد را متهم کرد و اضافه کرد که تعدادی با هدف های دیگر در این بخش سرگرم کار هستنند. به همین صورت، بعضی از متخصصان راه حلی برای برطرف کردن این اتهام رانت از اعضای این انجمن و جلب حمایت کلیه ی مردم و مسئولان دولت ارائه کردند. در صورتی که راه‌حل ارائه شده اجرایی شود، علاوه بر جلب حمایت مردم، بسیاری از مسائل در بازار شفاف خواهد شد.

این راه حل این می باشد که خریدهای عضو انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل می بایست با آگاهی مدیریت و هماهنگ کردن انجمن باشد. بعلاوه، آن‌ها می بایست با داشتن برچسب انجمن، خرید خود را انجام دهند. در حقیقت کارمندانی که به طور قانونی در این انجمن می باشند باید میزان خریدهای خود را اطلاع دهند و با انجمن هماهنگ باشند و سرانجام به طور جمعی و با مدیریت نفر اول انجمن خریدها صورت بگیرد.سپس به طورسهم مساوی یا معادل بودجه سپرده، قسمت بندی خرید میان اعضا صورت بگیرد. در حقیقت باید به طور آشکار بیان شود که امروز انجمن به میزان x هزار تن ورق برای کارمندان خود از بورس کالا خریداری کرده‌است. در مرحله بعدی واجب است که نظام عرضه ای شفافی را معرفی کنند. مثلاً باید تأیید شود که برابر x تناژ ورقی که از بورس خرید می شود ، سامانه حواله‌ای راه‌اندازی شده، به این صورت که به مصرف‌کننده نهایی با دادن مدارک معتبر پروژه‌ای، مثلاً ۱۰ یا ۱۵ درصد بیشتر از قیمتی که ورق از بورس کالا خریداری شده ، کالای نهایی را به مردم و مصرف‌کننده نهایی تحویل بدهند. می شود جهت تثبیت صحیح این سیستم به عنوان نظارت کننده، با یک نفر یا یک سازمان همکاری کنند.

سرانجام، به این صورت می شود خیلی از شبهه ها را که در سه رأس مثلث ارتباطی ( سندیکا - بورس کالا - توزیع کننده ) وجود دارد را با یک سامانه شفاف‌سازی ،معین و برطرف کرد.

برچسبها:آهن آپ لوله پروفیل ورق


منتشر شده در یکشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱