برابر شدن بازار آهن با سامانه تجارت

دو هفته قبل خبری براساس لزوم کل فروشندگان محصولات طویل فولادی به ثبت اطلاعات خرید و فروش‌های خود در سامانه جامع تجارت نشر داده شد. برطبق این خبر، عباس قبادی، دبیر کارگروه کمیته کمدیریت بازار با اشاره به وظایف پیشین تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت اصرار کرده بود که از این به بعد، توزیع‌‌کنندگان و فروشندگان این محصولات نیز بر اساس دستورالعمل مرتبسازی عرضه و درخواست زنجیره فولاد الزام به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت هستند.
براساس این اطلاعیه، مدیر پروژه رصد سیستمی زنجیره فولاد در وزارت صمت اعلام کرد از اول دی ‌ماه پرکاران حیطه توزیع و فروش محصولات طویل فولادی باید اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و اگر این اطلاعات به گونه آشکار ثبت نشود، سهمیه خرید این سازمانها از بورس کالا قطع خواهد شد.
مجتبی کواکبیان، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد شهرستان ساری در این‌ خصوص ضمن اعتراض از لزوم غیرمنتظره آهن‌ فروشان به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت گفت: محدود کردن کاسبان تا این مقدار به هیچ وجه به سود جامعه نیست، به غیر اینکه از شروع مدیریت بر خرید وفروش های محصولات فولادی بسیار شود، در مقصد در پی آن هستند تا بدانند آیا کسبه ها انبار دارد یا خیر؟
او گفت: این لزوم غیرمنتظره در صورتی اتفاق افتاده است که مسئولان دولتی خودشان می‌دانند باری که توزیع ‌کنندگان از تولیدکننده میخرند، فاکتور دارد و فاکتور برای نظارت بر کالاست که نشان می‌دهد این کالا از کجا و با چه نرخ و حجمی خریداری شده و تخلیه آن کجاست. چه الزامی دارد برخرده ‌فروش فشار بیاورند که هر روز یک گزارش از خرید وفروش های خود ارائه کند؟ این قطعا صحیح نیست، زیرا اشتیاق و انگیزه را از کاسبان به خصوص صنف آهن‌ فروش می‌گیرد.
او اجرای این طرح را راهکار درستی برای نظاره خرید وفروش های محصولات تجاری ندانست و گفت: این طرح دست کم برای استان مازندران رفتار درستی نیست، چون روش خرید و فروش در این استان کاملا آشکار است؛ اینگونه نیست که محصولات فولادی انبار یا نگه داری شود و مسئولان ندانند که این بارها چگونه خرید و فروش می‌شود.
 


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۵۵