بررسی اقدامات پیش رو برای توسعه ی فعالیت های معدنی

به گزارش آهن آپ:

اکتشاف، یکی از اصولی‌ترین و پر ریسک‌ترین فعالیت‌ها در حوزه‌ی معدن است که نیازمند سرمایه گذاری است. اکتشافات در چهارچوب وظایف دولت قرار دارد، اما عقب ماندگی در این بخش باعث شد تا شرکت‌های خصوصی با توجه به توانایی‌های خود به سراغ اکتشاف و توسعه هرچه بیشتر آن بروند.

امین صفری، معاون امور معادن و صنایع معدنی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با اشاره به اهمیت اکتشاف بیان کرد: بحران اصلی در حوزه معدن و صنایع معدنی، تامین مواد اولیه است. در این زمینه باید اقداماتی انجام شود تا این مشکل در آینده برطرف شود. اولین راهکار برای این بحران، اکتشاف است که سال‌ها در این بخش فعالیت کرده ایم، اما آن طور که باید، نتیجه‌ای حاصل نشده است. دومین راهکار، ورود به معادن فراسرزمینی است که به دنبال آن باید فعالیت‌ را در معادن کشورهای دیگر آغاز کنیم. و اما سومین راهکاری که در نظر گرفته شده، واردات مواد اولیه است، که اطراف ما کشورهایی مثل ترکیه و قزاقستان این کار را انجام داده‌اند. حتی کشور چین نیز مواد اولیه مورد نیاز خود را  از سراسر دنیا تهیه می‌کند. برای راهکار سوم برخی افراد، این امر را واردات تلقی کرده و با توجه به وجود قانون واردات در کشور، در مقابل این موضوع ایستادگی می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت دانش فنی، بیان کرد: ما در بخش اکتشاف همچنان از روش‌ها و مدل‌های بسیار قدیمی استفاده می‌کنیم که این امر بسیار زمان بر است، آلودگی ایجاد می‌کند، خطای آن بالا است و هزینه بسیاری را نیز شامل می‌شود. لذا استفاده از نرم افزارهای جدید، داده‌های جدید، داده‌های ماهواره‌ای و جهانی جدید که دقت بسیار بالایی دارند باید در دستور کار قرار گیرد.


منتشر شده در دوشنبه، ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۳۸