بررسی عدالت در توزیع ورق

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، شرکت فولاد متیل ۲۹سال قبل با قصد پخش عادلانه ورق در کشور بوسیله شرکت فولاد مبارکه تشکیل شد. هرچند طرح های عملیاتی این شرکت در مدت لزوم زمان‌های گوناگون با دگرکونی هایی روبرو شد، ولی مقصود هدف اصلی آن که همچنان پخش ورق در کشور بود، ولی بعد از ورود ورق مبارکه در بورس کالا، ورق‌های استاندارد فولاد مبارکه بوسیله سرویس سنترها عرضه نشد؛ به همین دلیل، ورق‌هایی که توانایی عرضه در بورس نداشتند به شکل خیلی کم به سرویس سنترها فرستاده و آنها نقش توزیع آنها را برعهده داشتند. 
شرکت فولاد متیل براین باور است بر طبق دستورالعمل‌های سازمان پشتیبانی از مصرف‌کننده و تولیدکننده همچنان نرخ های این شرکت پایین‌تر از نرخ های بازار بوده است بدین جهت به‌عنوان هلدینگ بر ۱۱ مرکز خدماتی خود کنترل داشته و همچنان بر مراعات دستورالعمل‌ها و فروش ورق درون محدوده استانی و به نرخ های پایین و خرده‌فروشی تاکید دارد که افزون بر اسناد و مدرک های موجود، صورت‌های مالی شرکت حکایت از این امر دارد.
از طرف دیگر فولاد مبارکه سالانه ۷میلیون‌تن ورق تهیه می‌کند و سهمی‌ که مراکز شرکت متیل از این حجم ورق در بازار دارند در ندت سال  قبل نزدیک ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن بوده و امسال هم تا حالا نزدیک یکصد هزار تن بوده است؛ بر این اساس بهره شرکت متیل از عرضه ورق در بازار پایین تر از ۲ درصد است و این حجم نمی‌تواند بر تغییرات بازار اثرگذار باشد. بدین جهت قصد هلدینگ متیل رگز منفعت‌طلبی نبوده و هدفش توزیع  ورق فولاد مبارکه به تولیدکنندگان پایین تر است.
از بهمن سال قبل طبق امر مدیرعامل فولاد مبارکه شرکت فولاد متیل از رسته کاملا کنترلی و مالی مبدل به یک هلدینگ عملیاتی شد و نقش تهیه مواد اولیه لازم صنعت فولاد به‌ویژه فولاد مبارکه بر عهده متیل قرار گرفت تا بتواند در حوزه مواد معدنی فعالیت کند.
از ابتدای امسال قرارداد تامین کنسانتره سنگ آهن به میزان ۳ میلیون تن با فولاد سنگان منعقد و براین اساس فولاد متیل آغاز به جذب کنسانتره از معادن کوچک کرد و هرگز وارد بازار سهمیه‌های شرکت‌های بزرگ نشد و تنها به طرف کارخانه‌های کوچکی رفت که به علت میزان پایین تولیدات ایشان امکان عقد قرارداد مستقیم با شرکت فولاد مبارکه را نداشتند؛ از سویی این کارخانه‌ها احتیاج به پشتیبانی مالی داشته و فقط امکان توزیع کالای خود را نداشتند. 
بر این اساس با پشتیبانی مالی از کارخانه‌های کوچک و پیش‌خرید فرآورده های آنها به زنده کردن خطوط و ماشین آلات و رشد اشتغال‌زایی آنها کمک زیادی شکل گرفت که تعداد آنها در کل نزدیک بر ۳۰کارخانه کنسانتره کوچک در سطح کشور و به طور  پراکنده است. جابه جابب و خرید فولاد متیل از کارخانه‌های کوچک در کشور به صورت عمده جاده‌ای بود که بعد از آغاز به کار شرکت متیل همیار از شرکت‌های اقماری هلدینگ با تلاش  در حیطه حمل ریلی از اول امسال بیشتر حمل به ریل انتقال یافت

 

برچسب ها: آهن آپ  ورق


منتشر شده در سه شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۳