برطرف شدن بیکاری با صادرات فولاد

به گزارش آهن آپ: تشکیل کسب و کار تازه و کار آفرینی در صنعت فولاد با دقت به وضعیت آن همیشه گسترده تر از کارآفرینی های رایج است. رضا شهرستانی، عضو هیات‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این باره بیان کرد: تولید فولاد شامل صنایع مادر می باشد و تولید این فلز بر اساس به کارگیری  ذخیره های غنی معدنی و انرژی در ایران پیشرفت کرده است که می توان گفت این چرخه فولادی از معدن آغاز می شود.
کشف، استخراج ذخیره سنگ آهن، انتقال آن به بخش های فرآوری، تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و در خاتمه تبدیل آن به شمش فولادی و در پی آن نورد و ساخت فرآورده های فولادی در این چرخه قرار می گیرند. به همین صورت باید اقرار کرد که بهره گیری از این ذخیره ها حیطه کارآفرینی و همین طور پیشرفت اجتماعی و اشتغالزایی را محیا می‌ کند.
همینطور می شود اعلام کرد که به ازای هر جایگاه شغلی که در این چرخه وجود دارد، جایگاه های شغلی دیگری هم به شکل غیر مستقیم شکل خواهد گرفت که به همین جهت گفته می شود که تلاش در این چرخه فرصتی ارزشمند برای کارآفرینی و رونق کسب ‌وکارهای گوناگون می باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: کشور ما قبلاً به سبب اینکه در چرخه فولاد پیشرفت نیافته بود جزو کشور های صادر کننده سنگ آهن بود ولی اکنون امکان فرآوری و مصرف کل سنگ آهن استخراج ‌شده از منابع معدنی کشور و تولید کالای با ارزش افزوده بالاتر وجود دارد. به همین شکل ایران توانسته جایگاه خود را در تولید فولاد به رتبه دهم جهانی برساند و به یکی از بزرگترین صادرکنندگان فولاد جهان تبدیل شود.
عضو هیات‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ارتباط با موفقیت چشم گیر ایران در حیطه تولید و صادرات در این صنعت، گفت: موفقیت ایران در این حیطه در حالی ثبت شده است که در مدت یک سال قبل و گسترش ویروس کرونا و همینطور محدودیت های تجاری تشکیل شده از طرف تحریم ها مواجه بوده است. به همین دلیل اگر گسترش فعالیت های این چرخه و افزایش  کارآفرینی در این صنعت بیان شود بایستی از عملکرد پرکاران این چرخه پشتیبانی به عمل آید.
وی ادامه داد: پشتیبانی ذکر شده می تواند در قالب صادرات آسان باشد چراکه صادرات باعث تداوم تولید برای پیشرفت این صنعت است و همینطور با ارز آوری بوسیله صادرات، امکان کاهش نرخ دلار در برابر ریال محیا خواهد شد که در این صورت می شود به پیشرفت کسب‌ و کارها، کارآفرینی و در پی آن اشتغالزایی امیدوار بود.
شهرستانی در پایان تاکید کرد: اگر طرح های موجود برای پیشرفت صنعت فولاد با جدیت پیش برود، شاهد افزایش روز افزون کارآفرینی در این صنعت خواهیم بود به صورتی که تولید فولاد با گنجایش درنظر گرفته شده در افق ۱۴۰۴، مستلزم جا به‌ جایی ۳۰۰ میلیون تن محصول است. در چنین وضعیتی تلاش در حیطه حمل ‌و نقل بسیار گسترش خواهد یافت. افزون ‌بر این، بستری برای گسترش این قسمت محیا می‌ شود‌ یا در ادامه امکانی برای پیشرفت دیگر صنایع از نیروگاه تا ساخت تجهیزات معدنی، استارت ‌آپ‌ها، ماشین‌ سازی و…‌ محیا می ‌شود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۵۱