برطرف شدن تشنگی بازار با رشد عرضه


پرکاران بازارآهن اعتقاد دارند که تنش های بازار با افزایش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و برطرف شدن تشنگی بازار به  برابری رسیده و رفع می گردد. اگر عرضه یک محصول در بورس کالا امکان عرضه خارج از بورس را هم داشته باشد، سبب به همزدن قانون بازار می شود. از این جهت وزارت صمت باید بر عرضه کافی فولادسازان در بورس مدیریت داشته تا برافروختگی نرخی در این بازار نشست کند.
از این جهت فولادسازان باید عرضه‌های محصولات خود در بورس کالا را مانند قبل انجام دهند، زیرا که صادرات محصولات ترفندی مثل فولاد از ارزش زیادی بهره مند است، از این جهت وزارت صمت باید برای عرضه تمام محصولات فولادسازان در بورس و تامین احتیاج داخل و جریان خوب تولید، محرک قرار دهد به صورتیکه در حالت عرضه کافی و مداوم فولادسازان در بورس، وضعیت برای افزایش صادراتی فولادی ها نیز با دقت به حجم بالای تولید در کشور فراهم شود. این کارشناس اقتصادی با اعتراض از بعضی شرکت‌های فولادی که محصولات خود را بیرون از بورس کالا عرضه می‌کنند، گفت: با دقت به گنجایش تولیدات فولاد در کشور اگر تمام عرضه و درخواست آن در بستر بورس کالا صورت بگیرد، دو سمت خرید وفروش نفع می برند. اکنون متاسفانه به علت سستی قانون و مدیریت وزارت صمت، بعضی از تولیدکنندگان در بازار آزاد برای دریافت منفعت بیشتر کالای خود را عرضه می کنند و همین مسئله اضافه بر روشن نبودن معاوضه، نرخ ها را به هم می زند.
با دقت به وجود زیرساخت های بکارگیری از تجهیزاتی مثل خرید و فروش آینده و تاییدیه سپرده کالایی در بورس کالا انشالله به زودی این حلقه گمشده در حیطه شفافیت و پوشش ریسک تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و سرمایه گذاران حیطه کالا مورد اهمیت مسئولین قرار گیرد و وضعیت به صورتی شود، یک مصرف کننده فولاد از امروز بتواند برای چند ماه آتی قرارداد آینده فولاد برقرار کند و از افزایش نرخ و یا نرسیدن محصول به دستش، آشفته نباشد.
 


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰