برطرف کردن مشکلات صنعت فولاد

براساس گزارش آهن آپ ، علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نزدیک سه هفته قبل، از زنده کردن کمیته فولاد در این وزارتخانه به جهت  تأمین دستورالعمل‌های فولادی و برطرف کردن دشواری های پیش روی این صنعت از اول تا آخر چرخه فولاد خبر داد. کمیته ‌ای که قرار است در آن هم مشکلات در رابطه با چرخه فولاد مانند  صادرات فرآورده های فولادی بیان شود و برای یکایک اقلام این چرخه دستورالعمل ویژه ای تأمین خواهد شد تا بر اساس آن، فرآورده های معدنی یا پایین‌دستی با شایستگی صادرات هم معلوم شود.
همچنین قرار است شرح جلسه های این کمیته هر هفته برای وزیر صمت فرستاده شود و حتی این کمیته‌، چگونگی انجام شیوه‌نامه تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد را هم رسیدگی خواهد کرد. بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد طی استقبال از زنده کردن کمیته فولاد در وزارت صمت بیان کرد: شکل گیری دوباره کمیته فولاد می‌تواند در مورد از میان بردن نرخ های دروغینی که به دلیل دلال‌بازی و واسطه‌گری در چرخه فولاد تشکیل می‌شود و البته قسمتی از آن به وضعیت اقتصادی کشور باز می‌گردد، نقش تأثیرگذاری ایفا کند.
وی با تاکید بر تقویت سیستم رسیدگی بازار فولاد با زنده کردن این کمیته گفت: بدبختانه هم اکنون بعضی نظارت‌ها روی فرآورده های فولادی فروخته ‌شده در بورس کالا نامطلوب است، به طوری که به عنوان مثال ورق‌های فولادی کارخانه فولاد مبارکه که در بورس فروخته شود، پس از مدتی با نرخ های زیادتر از بازار آزاد سر در می‌آورد یا گاهاً شمش و میلگرد با نرخ های زیاد در بازار عرضه می‌شود؛ بدین جهت لازم است که سیستم نظارتی قوی ‌ترعمل کند و به نظر می‌رسد این دستگاه با شکل گیری دوباره این کمیته تقویت خواهد شد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در آخر تصریح کرد: کمیته فولاد می‌تواند با رسیدگی به وضعیت  بازار فولاد کشور و ساماندهی بازار و گرقتن تصمیمات عقلانی، در حیطه ممانعت از گران ‌فروشی و واسطه ‌گری در بازار فولاد کشور وظیفه مهمی داشته باشد؛ البته به شرطی که اعضای این انجمن قادر باشند به درستی به وظیفه های خود عمل کنند.
لازم به ذکر است که جعفر سرقینی به عنوان نماینده مخصوص وزیر صمت به دنبال گروهی از معاونین وزیر صمت برگرفته از داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی، سعید زرندی، معاون طرح و برنامه، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع، علیرضا شهیدی، معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و وجیه‌الله جعفری، معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو مانند اعضای کمیته فولاد هستند.

 

برچسب ها: آهن آپ میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴