برنامه مجلس برای تدبیر بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، نایب ‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از فسخ فرمول کنونی کنترل بازار در طرح نهایی مجلس که به صحن آشکار ارائه شده، خبر داد و تاکید کرد: قرار است قیمت فولاد در بازار داخلی کشور از ارتباط به تغییرات ارز نیمایی نجات یابد. ما بر این باوریم که می‌توان با نظارت عرضه و درخواست و بدون نرخ گذاری امری مسلماً به شرط عرضه همه کالاها در بورس کالا، فیمت فولاد را کم کرد.
در صورتی که نرخ برش های فولادی از اول سال تا کنون بیش از دو برابر شده و بازار فولاد مدت هاست که از ناآرامی های ارزی برگرفته از فرمول کنترل بازاری موجود و مسلماً عرضه نشدن مکفی شمش، ورق و مقاطع فولادی در بورس کالا سختی می شد ، چند هفته‌ای است که دولت و مجلس پی برده اند که نظام کنونی توزیع و نرخ گذاری فولاد در کشورمان دارای مشکلات زیادی است و برای این که سرمایه مصرف‌کننده نهایی در کوره گرانی فرآورده های فولادی ذوب نشود، هم می بایست فرمول‌های نرخ گذاری فعلی عوض شود   و هم می باییست راه حل هایی برای عرضه مکفی همه  فرآورده های فولادی در بورس کالا اندیشیده شود.
در همین حال، علی جدی، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم که در هفته‌های قبل به صورت جدی مسئله عوض شدن شیوه نرخ گذاری فرآورده های فولادی و برنامه مجلس برای مدیریت بازار فولاد را ردگیری کرده است، وی از فسخ فرمول کنونی کنترل بازار در طرح نهایی مجلس که به صحن آشکار ارائه شده، خبر داد و تاکید کرد که مقرر است قیمت فولاد در بازار داخلی کشور از وابستگی به تغییرات ارز نیمایی نجات یابد. 
همینطور با تاکید بر این که مجلس در پی عرضه همه فرآورده های فولادی در بورس کالاست، ادامه داد: از آنجایی که حجم  تولید فولاد در کشورمان زیادتر از نیاز داخلی است، بر این باوریم که می شود با نظارت عرضه و درخواست و بدون نرخ گذاری امری هرچند به شرط عرضه همه کالاها در بورس کالا، قیمت فولاد را کم کنیم.
جدی در ادامه درمورد آخرین دگرگونی های طرح پیشنهادی مجلس برای مدیریت بازار فولاد هم توضیح داد: هفته قبل طرح مدیریت بازار فولاد در کمیسیون  صنایع به تصویب نهایی رسید و در حال حاضر این طرح در نوبت بیان شدن در صحن آشکار مجلس قرار دارد.

 

برچسب ها:آهن آپ  ورق


منتشر شده در سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷