بریده شدن رانت در بازار آهن

بازار آهن

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با پشتیبانی از «روش نامه ساماندهی عرضه و درخواست زنجیره فولاد»، این روش نامه را بر طبق نظریه کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دانست. در آگهی که روابط عمومی اتاق ایران نشر کرده آمده است: «با تصمیم کمیته هماهنگی اقتصادی دولت، «روش نامه ساماندهی عرضه و درخواست زنجیره فولاد» برای اجرا، ابلاغ شد. بر طبق روش نامه تازه که بر طبق نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است، دولت تقبل کرده که نرخ بر طبق رقابت در بورس کالا کشف و مشخص شود.
طبق این خبر «اتاق ایران، تیرماه امسال به تقاضای وزارت صنعت، معدن و تجارت، گزارش کاملی را درباره نرخگذاری زنجیره آهن و فولاد نشر کرد. بر طبق این گزارش که با استفاده از قدرت کارشناسی کمیسیون‌های تخصصی و با مرکزیت کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران و همچنین سازمانهای تخصصی پرکار در زنجیره آهن و فولاد تهیه‌شده است، در مقایسه به افت بسیار سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی (معادن سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی)، نداشتن سود و منفعت معدن های بزرگ و زیان دهی و تعطیلی معادن کوچک به علت فروش محصولات خود تا ۵۰ درصد ارزان‌تر از قیمت های جهانی و در آخر افت سود بری کارخانجات فولاد به علت بههر مندی از سازمان ارزان به دنبال دخالت دولت در نرخ گذاری و صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد هشدار داده ‌شده بود».
در ادامه آمده است: «در این گزارش همچنین اصرار شده بود، خودداری از ادامه وجود رانت در نرخ گذاری محصولات، حذف واسطه‌ها، پشتیبانی از معدن های کوچک و متوسط به‌عنوان ایجادکنندگان حجم اصلی اشتغال این حیطه و در پایان خودداری از به وجود آمدن شوک نرخی به قسمت فولاد برای دسترسی به برابری و پیشرفت بلندمدت زنجیره آهن و فولاد اضطراری است. اکنون با ابلاغ روش نامه تازه ساماندهی عرضه و درخواست زنجیره فولاد، پرکاران قسمت اختصاصی بر این اعتقادند; اصرار این بخشنامه در عرضه همه محصولات بالادستی و پایین‌دستی زنجیره به واسطه بورس کالا و کشف نرخ حقیقی بر طبق عرضه و درخواست بازار، قدمی موثر برای قطع رانت و به وجود آوردن برابری در زنجیره آهن و فولاد است.

 


منتشر شده در شنبه، ۰۸ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷