بلاتکیفی نرخ ها در بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، تغییرات در بازار مقاطع طویل فولادی کشور ادامه دارد. نزدیک شدن به روزهای آخر سال سبب رشد درخواست در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور در مدت هفته قبل شده بود که این افزایش درخواست جریان افزایشی را برای این بازار به دنبال داشت؛ ولی در ادامه نظاره گر بعضی تحلیل های سیاسی بسته به بهتر شدن وضعیت بین‌المللی کشور در بازارهای جهانی بودیم که این مسئله تبدیل به سدی در راه جریان رو به افزایش بازار مقاطع طویل فولادی کشور شد.
در سال های قبل با نزدیک شدن به هفته های آخر سال، بازار آزاد و خرید و فروش بورس کالای مقاطع طویل فولادی بعد از یک دوره رکود در فصل پاییز و زمستان که به دلیل سرما و بارندگی بربازار چیره می‌شود، رونقی مجدد به خود می‌گیرد. عموما در روزهای آخر سال، خیلی از پرکاران بازار شروع به خرید کالا کرده و نقدینگی خود را به محصول تبدیل می‌کنند چراکه بیشتر بازارها در سال نو با تورم مواجه شده و تبدیل نشدن  نقدینگی به محصول به معنی کاهش ارزش سرمایه است. 
لذا افزایش حجم خرید و فروش سبب وسوسه بازار مقاطع طویل فولادی می‌شود. در هفته قبل هم بازار آزاد مقاطع طویل فولادی با مسئله ای از این دسته مواجه شد به طوری که نرخ بیشتر مقاطع طویل فولادی در مدت این هفته افزایش داشت. ولی با انتشار اخباری مبنی بر عوض شدن سیاست‌های بین‌المللی بسته به ایران و امکان رشد فروش نفت کشور این جریان عوض شد.
در حقیقت پخش این اخبار سبب شد تا قیمت ارز هم وارد جریان افتی شود و به این علت متقاضیان به امید کاهش زیادتر نرخ ها خریدهای خود را به روزها و هفته‌های بعد واگذار کنند. ولی این جریان افتی خیلی ثباتی نداشت و اظهارنظرهای سیاسی در داخل کشور سبب شد قیمت ارز رشد پیدا کند که این مسئله سبب رشد نرخ ها در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی شد.
به گفته پرکاران بازار آزاد مقطع های طویل فولادی کشور، بی ثباتی بر بازارها مسلط شده و دیگر نمی شود جریان این بازارها را با روندهای معمولی قبل پیشگویی کرد. در این وضعیت پرکاران بازار در انتظار رویدادهای سیاسی هستند که می شود قیمت ارز را برای ماه‌های آتی دچار تغییرات کرده و وضعیت موجود بر بازار را عوض کرد. اما تحلیل های متخصصان از ادامه دار بودن شرایط نوسانی کنونی تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ حکایت دارد.
از اول امسال تا روز ۴ اسفند ماه قیمت میلگرد فولادی در بازار آزاد افزایشی ۱۱۴درصدی داشته، این در صورتی است که در این بازه زمانی قیمت ارز نیمایی افزایشی ۷۳ درصدی و ارز آزاد هم رشدی نزدیک ۵۰ درصدی داشته است. هرچند قسمتی از این افزایش نرخی از محل افزایش نرخ جهانی فرآورده های فولادی بوده؛ به شکلی که از آخر فروردین تا اسفند قیمت بیلت فولادی منطقه CIS افزایشی ۶۳ درصدی داشته، همینطور میلگرد صادراتی CIS نیز در همین بازه زمانی رشدی ۸۴ درصدی داشته است. به این صورت قیمت مقاطع طویل فولادی کشور از دو عامل تأثیرگذار یعنی نرخ جهانی و قیمت ارز تقویت شده ‌است.

 

برچسب ها:آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶