بهتر شدن عرضه در بورس کالا

به گزارش بخش خبر آهن آپ ، پس از گذشت سه هفته از نبود درخواست  برای بیشتر از ۹۰ درصد از حجم عرضه شمش بلوم در بورس کالا، روز قبل  در این بازار فیزیکی نزدیک  ۸۰ درصد از شمش های بلوم ارائه شده مورد خرید و فروش قرار گرفت. می شود گفت به دلیل اعمال ضریب ۷۵ درصدی به جای ضریب ۸۰ درصدی و همینطور با افت قیمت  دلار، نرخ اصلی شمش در بورس کالا ۱۶ درصد افت کرد و نظاره گر بهتر شدن خرید و فروش شمش بورسی بودیم.
هرچند نکته حائز اهمیت این است که بیشتر از ۵۰ درصد شمش های عرضه شده خرید و فروش شدند با این وجود قیمت پایه عرضه ها در هفته آینده براساس شیوه نامه بار دیگر برطبق ضریب ۸۰ درصد مشخص خواهد شد ولی پرکاران بازار فولاد معنقدند به دلیل جریان افتی اخیر قیمت  فرآورده های صادراتی منطقه  CIS همچنان هم انتظار برای کاهش زیادتر قیمت دلار نیمایی با وجود توقف جریان ریزشی آن وجود دارد، به نظر می‌رسد با وجود احتمال افزایش نسبی نرخ پایه شمش در خرید و فروش هفته آینده بورس کالا، مجدداً نظاره گر بهتر شدن تقریبی خرید وفروش این کالا در هفته آتی باشیم.
و اما نکته دیگر این است که نرخ اصلی مقطع های طویل فولادی به علت نبود درخواست بالاتر از ۹۹ درصد حجم عرضه این مقطع ها در خرید و فروش سه هفته قبل بورس کالا، برطبق ضریب ۷۵ درصد قیمت فرآورده های صادراتی منطقه CIS مشخص شده است و قیت اصلی میلگرد با احتساب مالیات بر ارزش افزوده نزدیک ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان یعنی نزدیک ۲۰۰ تومان پایین‌ تر از متوسط قیمت میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد خواهد بود؛ به همین دلیل امکان بهتر شدن خریدو فروش مقطع ها در این چند روز وجود دارد و اگر قسمت بسیاری از حجم عرضه خرید و فروش شود، کم نیست.
 و ولی سوالی که بیان می شود این است که آیا بهتر شدن این هفته خرید و فروش فرآورده های طویل فولادی مانند شمش فولادی و مقاطع در بورس کالا به بازار آزاد هم کشیده خواهد شد؟ و ولی در جواب به این سوال می توان گفت این امکان وجود دارد که تا موقعی که به دلیل وضعیت آب‌ وهوایی و و از آن مهم تر توقعات افت برای قیمت دلار، درخواست کمی را در بازار فولاد نظاره کنیم و بازار آهن همواره  در رکود به سر خواهد برد و احتمال دارد در برترین حالت، ممکن است در آینده نزدیک شدت این رکود مقداری کمتر شود. و ولی بعضضی احتمالات برگرفته از آن است که اگر درخواست مصرفی برای فرآورده های فولادی رشد کند می بایست خصوصاً برای تهیه مصالح ساختمانی در ورود به سال تازه و پس از تعطیلات سال نو که از سر گرفته خواهند شد بازار فولاد از آخرهای این ماه مجدد بهتر شود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰