بورس بستر رشد قیمت آهن

در هفته گذشته شاهد اثرات بورس کالا بر محصولات فولادی بودیم که در مرحله اول باعث تحرکات نرخی و همچنین باعث از میان رفتن فاصله نرخ ها با قیمت های جهانی شد که درپی آن با رشد ۳ درصدی نرخ پایه شمش و مقاطع همراه بودیم. در این عرصه تولیدکنندگان فولاد اکنون اعتقاد دارند که نرخ هر تن شمش عرضه شده در بورس کالا ۹۵ دلار ارزان تر از قیمت جهانی خرید وفروش می شود.
البته کسادی سنگینی بر قسمت درخواست حکم کننده است و باعث شده با وجود تحرکات نرخی از طرف بورس کالا عرضه ها در این زمینه با پیشواز خوبی روبه رو نشوند. همچنین قیمت دلار در روز قبل با پایداری نسبی همراه بوده که این قیمت بیشتر در کانال ۲۴ هزار تومان در تغییر بود. 
 در هر حالت این افزایش نرخی در بورس، بستر رشد نرخ ها را در بازار مقاطع مهیا کرد. از جهتی کارشناسان و پرکاران بازار بر این اعتقادند که قیمت های جهانی به سقف نرخی رسیده اند و در روزهای آینده بر طبق موج سینوسی جریان افتی را به خود می گیرند. این مسئله نیز در خرید وفروش های هفته قبل چین قابل آشکار بود.
 همچنین با دقت به افت جو روانی به وجود آمده از طریق ماجرای نطنز و کشتی صهیونیستی، دور اندیشی می شود با از شروع مذاکرات وین، معاملات و حتی موجودی های انبار به صورت با احتیاط تری جلو برود. ولی در هرصورت با وجود موج های رشدی بورس کالا، روز قبل نرخ میلگرد از طرف بعضی از شرکت ها با رشد ۴۰ تا ۲۵۰ تومان اعلام شد و تعداد بسیار کمی از این تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان رشد دادند. البته چند شرکت با این رشد نرخی همراه نشدند و نرخ های خود را پایدار نگه داشتند. 
با در نظر گرفتن جو موجود در بازار بیشترین قیمت مرتبط به بافق یزد با نرخ ۱۴ هزار و ۳۲۰ و کم ‌ترین نرخ مربوط به کیان فولاد با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰ تومان بود. همچنین نرخ تیرآهن کیلویی در بازار روز قبل با رشد ۱۲۰ کیلویی همراه بود و نرخ تیرآهن شاخه ای نیز در سایزهای پر فروش ۱۰ تا ۷۰ هزار تومان و در دیگر سایز ها ۶۰ تا ۲۳۰ هزار تومان رشد نرخ را تجربه کرد.
در بازار روز قبل نبشی نیز از این جریان رشدی عقب نماند و قیمت محصولات خود را ۱۰۰ الی ۴۵۰ تومان رشد داد و ولی در مواردی شاهد پایداری نرخی نیز بودیم. در خصوص با اعلامی ناودانی ها بیشتر شرکت ها قیمت محصولاتشان را ۱۰۰ تا ۴۵۰ تومان رشد دادند و همچنین نرخ سپری نیز با رشد ۱۵۰ تومانی همراه بود. نرخ پروفیل در سایز دو نیز از طریق بیشتر شرکت‌ها ۱۰۰ تومان رشد و در دیگر سایز ها شاهد پایداری نرخ ها بودیم.
برچسبها:میلگرد  تیرآهن  نبشی  ناودانی  پروفیل


منتشر شده در شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۴۶