بورس مرکز شفافیت فولاد

براساس گزارش آهن آپ ، بعد از گذشت ماه‌ها از مشکلات بازار فولاد و زیاد شدن موج گلایه ها به این بی نظمی ها، در مدت هفته‌های گذشته معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری برای برطرف کردن این مسئله وارد میدان شد. محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در نامه‌ای طی ارسال دستور العملی با عنوان تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد، سعی کرد مسائل این چرخه را رفع کند. دستور العملی که با موجی از گلایه ها از طرف پرکاران چرخهه فولاد همراه شد. 
شاید بیشترین انتقادی که می‌توان به این دستور العمل گرفت، ندیدن وظیفه پرکاران صنعتی و تشکل‌ها در تهیه آن باشد. هرچند بعضی از پرکاران این چرخه هم با کلیات طرح دکر شده موافق بودند ولی در عین حال براین باور بودند ویرایش آن واجب است. زیاد شدن موج گلایه ها باعث شد سلسله جلسه هایی با حضور همه ذی‌ نفعان این چرخه ایجاد شود و ویرایش آن در دستور کار قرار گیرد. هم اکنون هم بررسی دوباره مفاد بیان ‌شده در این طرح در دستور کار قرار دارد. کما اینکه تا حالا قرار شده در بعضی از این مفاد دگرگونی هایی هم تشکیل شود تا به این صورت امکان سوءاستفاده از این شیوه‌نامه پاک شود.
یکی از اصلی ‌ترین اعتراض هایی که از سوی تولیدکنندگان شمش به این اساس نامه وارد می‌شود آن است که تعیین کردن نرخ پایه شمش فولاد براساس ۸۰ درصد نرخ منطقه سی‌آی‌اس با ارزیابی نرخ نیما به جهت نرخ گذاری امری این کالا است. هرچند همین ماده با استقبال تولیدکنندگان صنایع پایین‌ دستی مواجه شده است و آنها براین باورند می‌توانند زمینه نظارت این بازار را به‌دست بگیرند.اکنون بین این حرف‌ وحدیث‌ها و حتی در مواردی حاشیه‌های بوود امده ، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد: نرخ گذاری امریی کنار مى‌ رود.
علیرضا رزم‌ حسینی به صراحت بیان کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت هرگر در پینرخ گذاری امری فولاد یا هر کالای دیگری نیست، بلکه مدافع تولید و شفافیت به کمک بورس کالاست. وی در ادامه اضافه کرد: بورس کالا، مرکز شفافیت است، علاوه براین ، آنکه رقابت را در معاملات کالا شکل می‌دهد. لذا باید توقع داشته باشیم که عرضه فرآورده های فولادی در بورس کالا زمینه شفافیت هرچه زیادتر را در این بازار محیا کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: عرضه فقط قسمتی از فراورده های چرخه فولاد در بورس و دپو کردن بقیه ، هرگز قبول کردنی  نیست.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۸