بی اشتیاقی فولاد سازان نسبت به بورس

وحید یعقوبی معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در خصوص با مسئله خریداری نشدن سنگ آهن از طریق فولادسازان در بورس کالا گفت: فولاد سازان قصد ایجاد مانع در مقابل عرضه سنگ آهن در بورس کالا را ندارند و اتفاقا اگر قیمت عرضه مواد اولیه درست و منطقی باشد از این عرضه در بورس کالا استقبال می کنند. عدم استقبال از این عرضه ها در وضعیتی به وجود می آید که به برای مثال، محصولاتی مثل شمش و میلگرد با نرخی بیشتر از بازار خودشان عرضه شوند، با این حال قطعا خریدار نخواهند داشت.

یعقوبی در ادامه گفت: اکنون فولادسازان مواد اولیه مورد احتیاج خود را از بازار آزاد و با قیمت کم تری در مقایسه به عرضه های بورس کالا خریداری می کنند در نتیجه، طبیعی است که رغبتی به عرضه‌های بورس کالا با این وضعیت نشان ندهند، ولی اگر مواد اولیه با وضعیت خوب در بورس عرضه شود، فولادسازان نیز از این موضوع استقبال می‌کنند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اصرار بر این که یک تنظیم کننده باید بازار فولاد را از جهت سیاست ‌گذاری کلان کشور و بازارهای جهانی مدیرریت کند، ادعا کرد: موقعی که نرخ مواد اولیه در بورس کالا افزایش داشته باشد و تلاش بر این باشد که نرخ این دست از مواد به نرخ جهانی آن‌ها برسد، طبیعی است که با موضوعاتی روبه رو خواهیم شد چون مزیت نسبی تعریف شده برای فولاد ایران معمولا بر پایه سنگ آهن و انرژی است که ارزان ‌تر از رقبا در اختیارشان قرار می‌گیرد.

او تصریح کرد: رساندن نرخ مواد اولیه و انرژی به قیمت های جهانی به صورت عملی، مزیت نسبی تولید فولاد را از میان می‌برد و تمام فرضیات پیشرفت صنعت فولاد که از اول انقلاب تا به حال برجا بوده است، با موضوعاتی مواجه می کند در نتیجه، اگر قرار بر این است مواد اولیه در بورس کالا عرضه ‌شود باید با در نظر گرفتن وضعیت فروشندگان و خریداران، با نرخ، وضعیت تحویل و کیفیت خوب به دست خریداران برسد.

او با اشاره به این مسئله که این موضوع در شورای زنجیره آهن و فولاد در حال بازرسی است، اصرار کرد: ما سعی می‌کنیم که شورای زنجیره آهن و فولاد در مقایسه به قبل پویا تر باشد و پیشنهادات و راهکارهایی  را برای دولت آینده و عرضه بورس کالا در حیطه مواد معدنی در نظر گرفته ایم؛ به صورتی که هم سود خریداران در آن دیده شود و هم سود عرضه‌کنندگان. وحید یعقوبی در خصوص عرضه سنگ آهن در بورس کالا گفت: اگر قرار باشد مواد اولیه با این نرخ عرضه شوند و فولادسازان را وادار به خریداری کنند، فولادسازان بسیارضرر خواهند کرد ولی اگر وضعیت نرخ ‌گذاری و سیاست ‌گذاری درست و منطقی باشد، فولادی‌ها و سنگ آهنی‌ها هردو منتفع خواهند شد.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در انتها گفت: فولادسازان به علت خوب نبودن وضعیت عرضه سنگ آهن در بورس کالا نتوانستند مواد اولیه خود را از بورس کالا خریداری کنند و فعلا تا جایی که خط تولیدشان از کار نیفتد، مجبور شدند مواد اولیه خود را از بازار آزاد تهیه کنند، ولی اگر این جریان ادامه ‌دار باشد، معدنی‌ها با کم بودن نقدینگی و فولادسازان با کمبود مواد اولیه مواجه خواهند شد بنابراین، لازم است که هرچه زودتر موضوع عرضه مواد اولیه با همکاری طرفین رفع شود.

برچسبها:میلگرد


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲